GE dostarczy PGNiG technologię ICL

  GE Oil & Gas – na potrzeby rozbudowy podziemnego magazynu gazu w Husowie należącego do PGNiG – dostarczy tej spółce tzw. Zintegrowany Agregat Sprężający typu ICL (Integrated Compressor Line, ICL) – podało GE w komunikacie.

  Realizowany przez PGNiG Technologie projekt będzie pierwszym w Polsce, a także w całym regionie Europy Wschodniej, w którym zostanie zainstalowana technologia ICL.

  ICL jest agregatem składającym się ze sprężarki napędzanej szybkoobrotowy silnik elektryczny. ICL nie posiada silnika spalinowego i pracuje na bezolejowych aktywnych łożyskach magnetycznych, a cały układ umieszczony jest w szczelnej obudowie. W efekcie zestaw nie wytwarza bezpośrednich emisji CO2 i zapobiega ulatnianiu się metanu do atmosfery.

  Od czasu wprowadzenia technologii w 2007 roku, w zachodniej Europie zainstalowano 22 agregatów ICL w ramach 10 różnych projektów.

  Ośmiomegawatowy agregat sprężający ICL zostanie wysłany do Husowa w sierpniu 2013 roku, a jego instalacja ma zakończyć się przed marcem 2014 roku.

  GE jest obecne w Polsce od ponad 20 lat – zatrudnia obecnie ponad 10 tys. pracowników. Zlokalizowane w Warszawie centrum opracowuje rozwiązania dla sektora energetycznego, naftowo-gazowego i lotniczego zatrudniając ponad 1 tys. inżynierów i należy do najbardziej rozwiniętych ośrodków tego typu w Europie.W sektorze naftowo-gazowym GE Energy w Polsce współpracuje m.in. z PGNiG, w zakresie rozwiązań dla podziemnych magazynów gazu.