Generation 3 HYPERTURN 45: nowa konstrukcja zwiększa obszar roboczy i elastyczność działania obrabiarki

Wysoko wydajne centrum tokarskie do pełnego zakresu obróbki. Dwa wrzeciona i dwa zautomatyzowane rozwiązania zapewniają ekonomiczną produkcję skomplikowanych detali. Podstawa maszyny i geometria suportu obrabiarki HYPERTURN 45 zostały przeprojektowane w celu poszerzenia przestrzeni roboczej i dostosowania do większego prześwitu głowicy, co pozwoliło na integrację 16-stanowiskowej głowicy rewolwerowej i większego skoku osi Y o wartości +/- 40 mm. Wymiary maszyny pozostały kompaktowe, a skośne łoże tokarki (72°) doskonale spełnia wymogi w zakresie ergonomii i zapewnia optymalny spływ wiórów.

Jako model wejściowy serii Hyperturn, nowa obrabiarka HYPERTURN 45 |G3 wyróżnia się zwiększoną odległością przesuwu wrzeciona (760 mm), zapewaniającą bezkolizyjną obróbkę za pomocą dwóch głowic. Rozszerzona przestrzeń robocza oferuje wystarczającą ilość miejsca do integracji głowic BMT w wersjach 12- lub 16-stanowiskowych.  Nowa maszyna stanowi doskonały wybór dla klientów dzięki precyzyjnemu interfejsowi do szybkiej wymiany narzędzi i bezpośredniemu napędowi umożliwiającemu obrabianie złożonych detali z dużą mocą. Chłodzony wodą napęd bezpośredni o mocy 8 kW umożliwia wiercenie i frezowanie do 12 000 obr./min i oferuje moment obrotowy rzędu 20 Nm. Stabilny interfejs BMT gwarantuje długi okres żywotności narzędzi. Nowa maszyna daje użytkownikom więcej możliwości w zakresie obróbki detali i zwiększenia produktywności.

Konstrukcja maszyny

Serce maszyny stanowi skośne łoże o kącie 72°. Dzięki wyjątkowo sztywnej i kompaktowej konstrukcji wykonanej ze stali spawanej stanowi ono podstawę solidnej i precyzyjnej tokarki. Wzmocnienia zwiększają sztywność w strefach narażonych na dodatkowe naprężenia. Zastosowanie stali zamiast żeliwa poprawia zwartość konstrukcji i ułatwia zachowanie ciepła w fazie rozgrzewania. Wszystkie zamontowane prowadnice rolkowe charakteryzują się odpowiednim napięciem wstępnym. Zostały przykręcone do precyzyjnie obrobionych powierzchni wsporczych i są chronione przed zanieczyszczeniami za pomocą zatrzasków wykonanych ze stali sprężynowej. Stałe pokrywy wykonane ze stali nierdzewnej wydłużają okres eksploatacji i zwiększają bezpieczeństwo operacyjne w przestrzeni roboczej.

Wrzeciono główne/przeciwwrzeciono:

Wysoka moc napędu wrzecion połączona z optymalnym momentem obrotowym zapewnia wydajność produkcyjną podczas szybkobieżnej obróbki stali i aluminium. Zintegrowane silniki wrzecion (ISM), wyposażone w duże, wysoko precyzyjne łożyska, umożliwiają osiągnięcie wyjątkowo wysokich prędkości obrotowych w połączeniu z bardzo dobrą, rzeczywistą charakterystyką pracy. Symetrycznie zaprojektowane wrzecienniki, dzięki czujnikom temperatury w punktach łożyskowania i chłodzeniu cieczą, zapewniają wysoką stabilność termiczną.

W tokarce HYPERTURN 45 IG3 przeciwwrzeciono zostało zamontowane na własnym suporcie rolkowym i charakteryzuje się przesuwem rzędu 520 mm.  Chwytak detali, dzięki monitoringowi skoku i chłodzeniu, gwarantuje bezpieczne umieszczanie gotowych części na przenośniku. Na życzenie nieprzelotowy cylinder zaciskowy można zastąpić cylindrem zaciskowym z otworem przelotowym o średnicy 45 mm do usuwania przez przeciwwrzeciono długich, smukłych części.

Dzięki najnowszemu systemowi napędowemu i sterowniczemu Sinumerik 840D sl firmy Siemens z rozwiązaniem emcoNNECT lub sterowaniu Fanuc 31 iB, urządzenie można łatwo i wydajnie programować. Rozkładana klawiatura PC poprawia ergonomię, zwłaszcza gdy programowanie odbywa się często bezpośrednio na maszynie.

Cyfrowy asystent do sterowania maszynami i procesami

Rozwiązanie emcoNNECT zapewnia łączność i dostęp do sieci w środowisku produkcyjnym. Jest to cyfrowy asystent procesowy do pełnej integracji aplikacji systemowych i klienta w środowisku sterowania maszynami i procesami. Wymagania użytkowników stanowią centralny punkt każdego etapu produkcyjnego: umożliwia to bardziej wydajną organizację procedur operacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu znanej, wysokiej niezawodności i wydajności maszyn EMCO we wszystkich trybach pracy.

Podstawę sprzętową dla emcoNNECT zapewnia 22’’ panel dotykowy i komputer przemysłowy (IPC). Dzięki łatwej i szybkiej aktualizacji oraz konfiguracji, rozwiązanie emcoNNECT jest doskonale przygotowane pod kątem przyszłych wymagań.

Zakres dostępnych aplikacji jest stale rozszerzany. Przykładowo aplikacja Shopfloor Data może posłużyć do zbierania danych maszynowych i operacyjnych. Zapewnia ona kompleksowy monitoring wszystkich maszyn, a także organizację procesów w obszarze produkcji.  Rozwiązanie to działa niezależnie od rodzaju maszyny i produkcji oraz zapewnia mobilny monitoring stanu maszyny za pomocą smartfonu lub tabletu PC. Firma obecnie opracowuje aplikację Guardian, która ma zminimalizować przestoje w produkcji, wspomagając ukierunkowaną konserwację profilaktyczną. Pierwsza wersja tej aplikacji została przedstawiona na targach AMB.

emcoNNECT to standardowe wyposażenie wszystkich maszyn ze sterowaniem Siemens 840D sl. Po zakończeniu bieżących prac dla rozwiązań HEIDENHAIN 640 i FANUC 31i, emcoNNECT będzie dostępny na wszystkich platformach sterowniczych.

Indywidualne rozwiązania automatyzacyjne

Podajnik bramowy EMCO o dużej mocy zapewnia w pełni zautomatyzowany załadunek i rozładunek elementów obrabianych. Obrabiarka i podajnik bramowy, zaprojektowane jako jedna kompaktowa jednostka, oferują płynne działanie i bardzo krótkie czasy załadunku. Sterowanie jest realizowane za pomocą układu obrabiarki. W przypadku produkcji detali z prętów dostępny jest krótki podajnik prętów oraz klasyczny podajnik 3 m. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu, takiemu jak sonda pomiarowa, stacja znakująca, pojemniki czyszczące czy elementy mocujące, można znacząco skrócić czas procesów produkcyjnych. Przykładowo, odrzucone części są sortowane przez sondę pomiarową i urządzenie pomiarowe wyposażone w zintegrowany system usuwania części. Specjalne akcesoria umożliwiają załadunek półfabrykatów do obrabiarki we właściwej orientacji i tym samym zwiększają przepływ części w produkcji nisko seryjnej. Czasy przezbrojenia zostały zredukowane bądź całkowicie wyeliminowane dzięki optymalnej adaptacji do części klienta. Szczególną cechą podajnika bramowego EMCO jest zintegrowana, skrętna oś B. Umożliwia ona umieszczanie pod kątem prefabrykatów w uchwytach mocujących i jednoczesne obracanie podczas przesuwu.

Zapewnia to nie tylko nieograniczoną elastyczność podczas załadunku i rozładunku detali, ale także drastycznie skraca czas cyklu roboczego.  Kompletny pomiar gotowych części oraz przetwarzanie i przekazywanie wartości pomiarowych do sterownika maszyny jest realizowane za pomocą systemu statystycznej kontroli procesu SPC (statistical process control).

Dla wstępnie obrobionych prefabrykatów i części o średnicach większych niż otwór przelotowy wrzeciona, EMCO oferuje zintegrowane i kompaktowe rozwiązanie automatyczne: podajnik obrotowy zapewniający w pełni zautomatyzowany załadunek i rozładunek. Zaprojektowano go wraz z obrabiarką jako jedną jednostkę i charakteryzuje się bardzo krótkimi czasami załadunku, bezproblemowym działaniem oraz szerokim zakresem możliwości personalizacji.  Sterowanie jest przeprowadzane za pomocą układu sterowniczego obrabiarki. Ruch obrotowy i liniowy realizowany za pomocą serwomotorów umożliwia szybkie i łatwe dokonywanie ustawień. Obrotowy podajnik umożliwia umieszczanie prefabrykatów w urządzeniu mocującym we właściwej orientacji.

Po zakończeniu obróbki wykańczającej gotowe części są transportowane poza maszynę i magazynowane. Klienci mają duże możliwości personalizacji systemów chwytania i przenoszenia. W przypadku produkcji nisko seryjnej specjalne systemy podajników dla prefabrykatów pozwalają na ładowanie do głównego wrzeciona wstępnie obrobionych części we właściwej orientacji.

Do obróbki prętów EMCO oferuje dwa różne podajniki, klasyczny 3-metrowy (EMCO TOP LOAD 8-42) oraz krótki podajnik EMCO SL2100 w przypadku ograniczonych powierzchni magazynowych.

„Made in the Heart of Europe” to zobowiązanie ze strony EMCO, które oczywiście odnosi się również do obrabiarki HYPERTURN 45 | G3. Rozwój i produkcja maszyn odbywa się wyłącznie w Europie Środkowej, we współpracy z uznanymi europejskimi producentami, którzy spełniają najwyższe standardy jakości, produktywności i wydajności operacyjnej.

Główną zaletą HYPERTURN 45 | G3 jest ogromna elastyczność, dzięki której obrabiarka spełnia bardzo różnorodne wymagania produkcyjne licznych gałęzi przemysłu – od samego przemysłu obrabiarkowego, poprzez warsztaty produkcyjne, dostawców motoryzacyjnych, produkujących zwykle duże ilości części, do branż precyzyjnych, takich jak technologia dentystyczna i produkcja biżuterii.

Dostępne wersje maszyny

•HYPERTURN 45|G3 SM2 [HD1] w wersji podstawowej z wrzecionem głównym i przeciwrzecionem oraz dwoma głowicami rewolwerowymi z gniazdami dla narzędzi napędzanych
•HYPERTURN 45|G3 SM2Y [HD2] z dodatkową osią Y w systemie przesuwu górnego [HD3]

Źródło: EMCO