Niemiecki koncern chemiczny, jeden z potentatów na rynku kauczuków syntetycznych Lanxess aby przeciwdziałać skutkom trudnych warunków biznesowych wprowadza program zwiększenia wydajności.
Tymczasowe osłabienie popytu, wzrost konkurencji na rynku oraz niestabilne ceny surowców dotykają obecnie przede wszystkim działalność związaną z produkcją kauczuków syntetycznych. W związku z tym w ramach programu „Advance” koncern planuje obniżyć koszty i zmniejszyć liczbę pracowników, a także zoptymalizować swoje portfolio produktów.
– Ze względu na obecną sytuację musimy podjąć działania już teraz – powiedział prezes zarządu koncernu Lanxess, Axel C. Heitmann, na zorganizowanym dzisiaj dniu mediów.
–Możemy pochwalić się dużym doświadczeniem w zarządzaniu firmą w trudnych warunkach gospodarczych. Podejmiemy wszelkie niezbędne kroki, aby powrócić na ścieżkę zrównoważonego i opłacalnego wzrostu możliwie jak najszybciej. Obserwujemy już pierwsze oznaki stabilizacji na rynku, ale jest jeszcze zbyt wcześnie, aby powiedzieć, kiedy i jak szybko odczujemy skutki ożywienia – dodał szef potentata.
Axel C. Heitmann potwierdził całoroczną prognozę wyników koncernu na rok 2013 w postaci zysku EBITDA przed pozycjami nadzwyczajnymi w wysokości 700–800 mln euro, bez uwzględniania dewaluacji zapasów.
W ramach programu „Advance” koncern Lanxess chce osiągnąć około 100 mln euro oszczędności rocznie począwszy od 2015 roku dzięki poprawie efektywności i ukierunkowanej restrukturyzacji. Skutkiem tego będzie redukcja zatrudnienia o około 1000 stanowisk na całym świecie do końca 2015 roku.
Stanowiska te zostaną zlikwidowane w ramach programu dobrowolnych odejść, który obejmie pakiety dla osób przechodzących na wcześniejszą emeryturę oraz odprawy. Ponadto, zmienne elementy wynagrodzenia pracowników, którzy się do tego kwalifikują, zostaną zmniejszone w bieżącym roku biznesowym.
Restrukturyzacja została już zrealizowana w jednostce biznesowej Rubber Chemicals, w ramach której zamykane są obecnie zakład w Republice Południowej Afryki i redukowana jest liczba etatów w Belgii. Ponadto na całym świecie firma dostosowuje działalność do aktualnej sytuacji rynkowej. Koncern będzie także kontynuować swoją sprawdzoną strategię elastycznego zarządzania aktywami.
W sumie na pokrycie jednorazowych kosztów wdrożenia programu „Advance” przeznaczone zostanie w 2013 i 2014 roku około 150 mln euro.