HAPexpo, ROBOTshow, ProWELDex – automatyka i robotyka w Expo Silesia

  Targi Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo oraz Robotyzacji i Automatyzacji w Przemyśle – edycja 2011 , zakończone. W pawilonie wystawienniczym sosnowieckiego Expo Silesia zaprezentowano oferty łącznie około 300 firm, na 150 stoiskach targowych. Całość wystawy obok ekspozycji HAPexpo i ROBOTshow objęła stoiska targów automatyzacji w spawalnictwie ProWELDex, przetwórstwa tworzyw sztucznych RubPlast EXPO oraz branży olejów, smarów i płynów technologicznych OILexpo.

  Targi HAPexpo i grupa pozostałych branżowych imprez zorganizowanych w dniach 16-18 listopada w Expo Silesia to jedyne tak kompleksowe wydarzenie targowe w Polsce, poświęcone szeroko rozumianemu wspomaganiu procesów produkcyjnych. Podczas tegorocznego HAPexpo można było obejrzeć przede wszystkim rozwiązania techniczne z zakresu automatyki i pneumatyki, począwszy od przełączników i systemów sterujących, czujników i urządzeń diagnostycznych, a skończywszy na ofercie dla branży hydrauliki – zaworów, siłowników, silników hydraulicznych, czy węży przemysłowych. Na debiutującej w Expo Silesia samodzielnej wystawie robotyki pojawiło się kilkadziesiąt firm wytwarzających i dystrybuujących roboty przemysłowe oraz oferujących rozwiązania IT w zakresie robotyzacji i automatyzacji procesów. Podobnej tematyce, tylko ukierunkowanej bezpośrednio na spawalnictwo, poświecono prezentacje na wystawie ProWELDex.

  Skojarzenie tematyczne wszystkich ekspozycji sprawiło, że wśród kilku tysięcy uczestników targów można było spotkać przedstawicieli wielu różnych branż wykorzystujących w swojej działalności automatyzację i robotyzację technologii wytwórczych.

  W programie całego wydarzenia znalazła się m.in. strefa warsztatowa, gdzie kilkudziesięciu zarejestrowanych specjalistów mogło osobiście sprawdzić działanie specjalnie na ten cel wystawionych robotów przemysłowych prezentowanych przez firmy ASTOR, MITSUBISHI Electric oraz INTEGRATOR-RHC. Zaś najbardziej widowiskowym elementem wystawy, skupiającym również największą uwagę mediów, były zawody robotów mobilnych ASTOR Robot Challenge. Efektowne konkurencje: Linefollower – polegającą na jak najszybszym i bezbłędnym przejściu wyznaczonej linią trasy, a także SUMO – czyli konkurencja polegająca na zepchnięciu robota przeciwnika ringu zgromadziły kilkuset widzów. W zawodach wzięli udział zarówno samodzielni konstruktorzy, jak i całe zespoły projektowe – prezentując łącznie 35 skonstruowanych przez siebie robotów mobilnych.

  Targom towarzyszyła specjalna strefa seminaryjna, nazwana przez organizatorów Kondensatorami Przedsiębiorczości. Jednym z jej elementów była konferencja branży Automotive, poświęcona automatyzacji produkcji i wykorzystaniu nowych polimerów. Uczestniczyło w niej kilkudziesięciu inwestorów z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także stref ościennych, z branż automotive, spożywczej, budowlanej, maszynowej, a także lotniczej, energetycznej i górniczej.

  Jak co roku wystawcy targów mogli wziąć udział w konkursie na najciekawsze rozwiązania techniczne. Wyróżnienie targowe Expo Silesia w kategorii „najlepszy produkt prezentowany na targach” komisja konkursowa przyznała firmie WICHARY TECHNOLOGIES Sp. z o.o. za SPAWARKĘ LASEROWĄ ALPHALASER ALM200. Organizatorzy przyznali również wyróżnienie za efektowną aranżację stoiska dla METAL WORK Polska oraz medal dla MITSUBISHI ELECTRIC Europe BV oddział w Polsce, za niezwykle efektywną formę wystąpienia targowego. Specjalny medal Expo Silesia, jako Grand Prix targów, powędrował zaś do firmy ASTOR z Krakowa, która została nagrodzona za rozmach targowego wystąpienia i jego wielopłaszczyznowość oraz wkład w rozwój targów, jako strategiczny partner ROBOTshow.

  Kolejna edycja targów HAPexpo i ROBOTshow odbędzie się w dniach 13–15 listopada 2012 roku.