Hartowanie szyn a la Siemens

    Siemens Metals Technologies zamontuje w należącej do chińskiego koncernu Baotou Iron & Steel Group walcowni produktów długich nową linię obróbki cieplnej szyn, pozwalającą produkować szyny o wyższej odporności na zużycie i zmęczenie materiału.

    Nowa technologia utwardzania szyn, która zostanie zastosowana po raz pierwszy, została wspólnie stworzona przez Siemensa i włoską firmę Centro Sviluppo Materiali. Pełna nazwa systemu to Injector Dual-phase Rail Hardening, ale wykorzystuje się skrót Irdha+. Nowy system pozwala wykorzystywać różne gatunki stali, a także wykonywać symulację innych strategii chłodzenia dla rożnych gatunków stali jeszcze przed rozpoczęciem produkcji, co pozwala przyspieszyć fazę rozruchu i szybciej osiągnąć wymagane parametry użytkowe.

    Roczna produkcja wyrobów długich w Baotou to 2,1 mln ton, a całkowita roczna zdolność produkcyjna tej huty to 10 mln ton. Nowy system utwardzania ma mieć zdolność produkcyjną 400 000 ton rocznie i pozwala na wytwarzanie różnej wielkości i kształtów szyn, włączając asymetryczne, przy wykorzystaniu stali specjalnych o zawartości od 0,6 do 0,8 proc. węgla. Maksymalna ilość szyn produkowanych na godzinę to 150 ton, czyli do 104 m, zależnie od kształtu szyny. Urządzenie ma zacząć pracę w 2014 roku.

    Huta w Baotou to jedno z trzech miejsc w Chinach, gdzie produkuje się szyny. Siemens już dwukrotnie brał udział w dokonywanych w tamtejszej walcowni produktów długich modernizacjach.