Huta Pilkington w Sandomierzu: są komplikacje, ale bez uszkodzeń

  W obliczu ukazujących się informacji dotyczących trwającej od kilku tygodni powodzi wokół terenów huty szkła Pilkington w Sandomierzu, władze firmy przypomniały, że na newralgicznym obszarze mieści się spółka produkująca szkło płaskie typu float (Pilkington Polska) oraz spółka produkująca szyby samochodowe (Pilkington Automotive Poland).

  Zakłady nie zostały zalane, a kluczowe środki trwałe nie zostały uszkodzone, czytamy w komunikacie. Niemniej, wielka woda przepływając w bezpośrednim sąsiedztwie miała wpływ na dostawy energii i spowodowała uszkodzenie dróg dojazdowych do huty, co przełożyło się na zakłócenia w produkcji i dostawach.

  Kierownictwo zakładów, pracownicy, lokalne i regionalne władze, służby Straży Pożarnej oraz wojsko ciężko pracowały nad umocnieniem wałów wokół terenu osiedla i huty. Firma Pilkington wyraziła wdzięczność za pomoc w obronie huty swoim pracownikom, lokalnym władzom w Sandomierzu oraz polskim służbom cywilnym i wojskowym.

  Produkcja częściowo została wznowiona, niemniej jednak wysoki poziom wody ogranicza dostęp do głównych dróg komunikacyjnych i uniemożliwia świadczenie pełnego zakresu usług. Tam, gdzie jest to możliwe firma stara się stosować alternatywne sposoby dostaw produktów z innych zakładów Pilkingtona, dzięki czemu utrzymane zostały dostawy szkła do klientów. Władze firmy zapewniają, że zakłady powrócą do pełnego świadczenia usług natychmiast po ustąpieniu zagrożenia.

  Ogólnie firma Pilkington założona została w 1826 r., a od 4 lat jest częścią międzynarodowego koncernu NSG Group, który należy do jednych z największych producentów szkła płaskiego oraz produktów dla przemysłu samochodowego oraz budowlanego. Firma posiada prawo własności lub też posiada swoje udziały w 51. liniach produkcji szkła float na pięciu kontynentach. Koncern ma poszerzoną bazę klientów Działu Produktów z Branży Samochodowej i obsługuje wszytkich największych producentów pojazdów na świecie. Proces produkcji szkła jest obecny w 29 krajach. Firma zatrudnia w sumie ponad 30 000 pracowników. Grupa sprzedaje produkty w ponad 130 krajach.

  Dział Produktów dla Motoryzacji reprezentowany jest w Polsce przez firmę Pilkington Automotive Poland produkującą szyby samochodowe oryginalne i działającą na rynku wtórnym oferując szyby samochodowe na części zamienne.

  Spółka powstała w 1997 r., a Grupa posiada w niej 100% udziałów. W 1998 r. Pilkington AP przejęła od Pilkington Sandoglass produkcję czołowych szyb samochodowych. Po okresie inwestycyjnym, którego celem było poszerzenie zakresu dotychczasowej działalności o szyby hartowane boczne i tylne oraz zwiększenie zdolności produkcyjnych szyb przednich samochodowych, w 1999 r. rozpoczęto produkcję w nowej fabryce. Dzisiaj zakład produkuje szyby samochodowe laminowane i hartowane, zatrudniając ponad 1 000 pracowników.

  W trzecim roku działalności, firma stała się najlepszą fabryką Grupy w Europie, osiągając najwyższe standardy produktywności i jakości wyrobów. Aktualnie fabryka jako jeden z zakładów światowej zintegrowanej Grupy Automotive jest liderem w wielu dziedzinach działalności koncernu. Pilkington Automotive Poland produkuje i dostarcza części do głównych producentów samochodów tj. do Fiata, GM, Forda, Volkswagena, Mercedesa, oraz Grupy PSA. Ponadto spółka jest dostawcą pełnego kompletu szyb do modelu Panda produkowanego w fabryce Fiata w Tychach.

  W 2004 r. Pilkington AP rozszerzył zakres prowadzonej działalności o sprzedaż hurtową szyb samochodowych na rynek wtórny (części zamienne) poprzez połączenie ze spółką Pilkington AGR Polska, proponując szeroki asortyment markowych szyb samochodowych z różnych fabryk koncernu NSG do aut osobowych, ciężarowych i autobusów. Sprzedaż na rynek części zamiennych odbywa się z magazynów zlokalizowanych w Warszawie i Sochaczewie.

  Lata 2004- 2007 to kolejne inwestycje, które pozwoliły Pilkingtonowi zwiększyć możliwości produkcyjne oraz rozszerzyć produkowany asortyment poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Uruchomiono produkcję szyb przednich ogrzewanych, a także linie do produkcji szyb bocznych laminowanych oraz szyb przednich laminowane o skomplikowanych, nowoczesnych kształtach. Producent szkła płaskiego i laminowanego.

  W Sandomierzu funkcjonuje również firma Pilkington Polska – jeden z największych producentów szkła płaskiego oraz szkła laminowanego.

  Najważniejsza data w historii firmy dotyczy uruchomienie produkcji szkła float (czerwiec 1995). Metoda float, jest najnowocześniejszą dostępną technologią na świecie, opatentowaną przez firmę Pilkington, która pozwala na wytwarzanie szkła płaskiego o wysokiej jakości, z przeznaczeniem na wyroby budowlane (szklenie budynków, szkło laminowane i hartowane) oraz wyroby przemysłu motoryzacyjnego, a także na potrzeby przemysłu meblowego i artykułów gospodarstwa domowego. W 1998 r. rozpoczęto produkcję szkła laminowanego wielkowymiarowego na potrzeby przemysłu budowlanego, która do dnia dzisiejszego jest jedyną tego typu linią produkcyjną w Polsce. Kolejną ważną datą w historii firmy jest 2004 rok, w którym firma przeprowadzała szereg znaczących inwestycji, m.in. rozbudowana została powierzchnia magazynowa.