Huta pod kroplówką

  Bez wsparcia rosyjsko-ukraińskiego właściciela Huta Częstochowa by nie przetrwała. Światełkiem w tunelu jest budowa South Stream – donosi „Puls Biznesu”.

  1,2 mld zł – tyle siedem lat temu stalowy koncern ISD – należący do inwestorów finansowych, związanych z rosyjskim Ewrazem (51 proc.), i ukraińskich menedżerów (49 proc.) – zapłacił za akcje Huty Stali Częstochowa.

  „Dziś, gdyby nie pomoc właściciela, huta nie byłaby w stanie działać. Na wsparcie jej bieżącego funkcjonowania poszła już niemal połowa kwoty, którą wydaliśmy na zakup i inwestycje” – mówi Konstanty Litwinow, szef ISD Polska.

   

  Firmy nie stać na spłatę rat kredytów zaciągniętych na inwestycje. „Prowadzimy rozmowy z bankami. Mamy nadzieję, że wkrótce osiągniemy porozumienie” – twierdzi Konstanty Litwinow. Źródłem problemów spółki są m.in. wysokie ceny surowca i spadku popytu na stoczniowe blachy.

  Prezes ma jednak nadzieję, że w drugim kwartale 2013 r. huta zacznie wychodzić na prostą. „Spodziewamy się, że zostaniemy jednym z dostawców blach, z których będą produkowane rury do gazociągu South Stream. To około 200 tys. ton rocznie, co zagwarantowałoby hucie funkcjonowanie na dwa-trzy lata” – mówi Konstanty Litwinow.

  Źródło: Puls Biznesu