Igus – Przewody sterownicze do prowadników przewodówdla napięcia 600 V

Firma igus GmbH z Kolonii, specjalista od wytrzymałych na zginanie przewodów do dynamicznych zastosowań w prowadnikach przewodów, znacznie udoskonaliła technicznie najlepiej sprzedające się przewody z programu 950 typów. Na targach w Hanowerze firma zaprezentowała przewody sterownicze Chainflex CF5 i ekranowane Chainflex CF6 do pracy z napięciem 600 V według UL. Skręcone w wiązki przewody, stosowane przy budowie maszyn na całym świecie, zastąpią po krótkim okresie przejściowym poprzednie typy CF5/CF6 o napięciu 300 V wg UL. Są one dostępne natychmiast z magazynu, bez dopłaty.

Podwojenie napięcia do 600 V wg UL pozwala na zastosowanie nowych przewodów CF5/CF6 600V UL do przyłączania silników we wszystkich krajach świata. Na przykład w USA: wiele urządzeń z silnikami pracuje z napięciem 480 V. Ponadto NFPA 70 zabrania tam prowadzenia w jednym kanale kablowym przewodów z różnym napięciem. Jeżeli na przykład przy przetwornicy częstotliwości serwo konieczne jest 600 V, przepisy wymagają, aby wszystkie pozostałe przewody miały takie same napięcie dopuszczalne, nawet jeżeli pracują z mniejszym napięciem.

Na nowych przewodach nadrukowane są także temperatury UL, napięcia UL oraz oznaczenie metrów bieżących. Atest UL, który CF5/CF6 600V UL otrzymały ze względu na swoją wyjątkową kombinację materiałów, określa nie tylko odporność na ogień, lecz także sprawdzoną jakość. Produkcja jest regularnie kontrolowana przez inspektorów UL, którzy badają przewody pod kątem spełniania wysokich wymagań jakościowych stawiane tym produktom. Jak informuje igus, firma ma największy na świecie program katalogowy przewodów do prowadników przewodów z atestem UL. 65 procent wszystkich przewodów Chainflex opatrzonych jest znakiem UL.

Nowe przewody sterownicze mają płaszcz zewnętrzny z PVC odpornego na olej (wg DIN EN) i są skręcone w wiązki z bardzo małym skokiem skrętu wokół rdzenia o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie. Budowa miedzianych przewodów skręcanych jest zoptymalizowana pod kątem dynamicznego długotrwałego zastosowania w prowadnikach przewodów. Wytłaczany z wypełnieniem przestrzeni międzyżyłowych płaszcz wewnętrzny ekranowanej rodziny CF6 600V UL oraz wytłaczany z wypełnieniem przestrzeni międzyżyłowych płaszcz zewnętrzny przy nieekranowanej rodzinie CF5 600V UL prowadzi żyły wewnątrz skrętki w kierunku podłużnym i w znacznym stopniu poprawia trwałość przewodu. Dzięki oplotowi ekranującemu o specjalnej budowie z wysokim przykryciem optycznym na poziomie 90% zagwarantowany jest wysoki stopień ochrony tolerancji elektromagnetycznej także po wielu milionach podwójnych cykli.

www.igus.pl