II edycja konkursu w zakresie przemysłowego Ethernetu.

    Konkurs przeznaczony jest dla europejskich uczelni technicznych. Celem konkursu jest wyróżnienie innowacyjnych pomysłów, twórczych rozwiązań, wybór obiecujących prac naukowych i ciekawych projektów badawczych. Jedyną obowiązująca wytyczną jest to, iż projekt musi wykorzystywać, proponować technologię lub w jakikolwiek sposób być oparty o sieć POWERLINK.

    Wszystkie projekty biorące udział w konkursie będą oceniane pod względem kreatywności, wartości naukowej i możliwości praktycznego zastosowania. Jury złożone z wykwalifikowanych badaczy, naukowców i ekonomistów oceni wszystkie prace i ogłosi zwycięzców konkursu w połowie 2010 roku. Dla laureatów przewidziane są nagrody w wysokości 10.000, 5.000 i 2.500 Euro. Dodatkowo 10 najwyżej ocenianych zespołów otrzyma nagrody specjalne

    Rejestracja do II edycji już się rozpoczęła. Poniżej przedstawiamy harmonogram:

    Ważne daty:

    2009-06-01 początek rejestracji

    2009-12-18 ostateczny termin rejestracji

    2010-04-16 termin złożenia szkicu projektu

    2010-05-28 termin złożenia pełnego projektu

     

    Szczegółowe informacje na temat konkursu i sposobu rejestracji dostępne są na stronach:

    www.br-automation.com/award

    www.ethernet-powerlink.org

    www.sourceforge.net/projects/openPOWERLINK

    W I edycji konkursu zarejestrowano 27 prac z ośmiu krajów Europy. Do konkursu przystąpiła jedna grupa naukowa z Polski – z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

    Główna nagroda -10.000 Euro przypadła zespołowi z Uniwersytetu Danii Południowej w Odense. Integrując POWERLINK w projekcie „Formula Student Racing Car”, duńska grupa naukowa znalazła uznanie jury kreatywnym rozwiązaniem w obszarze elektroniki.

    Nagroda o wartości 5.000 Euro i 2 miejsce przypadło projektowi „X-cut” z Uniwersytetu Technologicznego we Wiedniu, który zaprezentował koncepcję wyjątkowo wytrzymałych obrabiarek.

    Trzecią nagrodę przyznano Słowackiemu Uniwersytetowi Technologicznemu w Bratysławie i praktycznej aplikacji do optymalizacji systemów napełniania. Słowacka grupa otrzymała 2.500 Euro nagrody.