Ingersoll Rand oszczędza energię w zakładzie Straalbedrijf Wikor B.V. przez optymalizację instalacji sprężonego powietrza

Ingersoll Rand Straalbedrijf Wikor
Modernizacja sprężarki powietrza wykonana w ciągu czterech tygodni pozwoliła zaoszczędzić 172 496 kWh energii w pierwszym roku pracy

Ingersoll Rand®, światowy lider w dziedzinie instalacji sprężonego powietrza, gazu i usług, zmodernizował i zoptymalizował instalację sprężonego powietrza w Straalbedrijf Wikor B.V., holenderskiej firmie zajmującej się kompleksową obróbką powierzchni. Dzięki modernizacji instalacji już w pierwszym roku od zrealizowania inwestycji firma Straalbedrijf Wikor B.V. zaoszczędziła 172 496 kWh energii, co stanowi równowartość około 17 000 EUR[1].

Projekt optymalizacji zapoczątkował nieprzewidziany problem z uszkodzonym blokiem śrubowym w ponad dwudziestoletniej dwustopniowej sprężarce śrubowej z wtryskiem oleju. Kierownictwo zakładu w Straalbedrijf Wikor B.V. musiało podjąć decyzję o szybkiej naprawie lub wymianie urządzenia, aby zapobiec kosztownym przestojom.

„Mając na uwadze dotychczasową udaną współpracę, o pomoc zwróciliśmy się do zespołu Ingersoll Rand. Mieliśmy pewność, że firma zdoła szybko znaleźć najbardziej skuteczne rozwiązanie naszego problemu” – powiedział Sidney Cramer, dyrektor Straalbedrijf Wikor B.V. „Sytuacja, w której się znaleźliśmy, nie była przewidziana ani uwzględniona w budżecie, a jednym z najważniejszych dla nas warunków była szybka realizacja inwestycji i oszczędność kosztów”.

„Ingersoll Rand blisko współpracuje z klientami, aby pokazać, w jaki sposób właściwe podejście do instalacji sprężonego powietrza może pomóc w sprostaniu pilnym wyzwaniom operacyjnym oraz w uzyskaniu niższego zużycia i niższych kosztów energii” – powiedział Almar Schouten, menedżer sprzedaży w krajach Beneluksu w Ingersoll Rand. „Mając zaledwie tydzień na znalezienie rozwiązania, nasz zespół przeprowadził analizę na podstawie danych z oceny elektronicznej zebranych u klienta w tym roku”.

Narzędzie oceny elektronicznej Ingersoll Rand pomaga klientom określić możliwe oszczędności wynikające z optymalizacji instalacji sprężonego powietrza. Narzędzie to bada działanie instalacji, zbierając ponad trzy miliony krytycznych punktów danych systemowych podczas typowego 7-dniowego cyklu produkcyjnego w celu ustalenia linii bazowej rzeczywistych warunków pracy instalacji. Dane są następnie analizowane w celu ustalenia możliwości zmniejszenia zużycia energii i sprężonego powietrza, zwiększenia niezawodności instalacji, optymalizacji wydajności i ciśnienia powietrza, określenia wydajnego magazynowania, zastosowania kontroli przepływu i obniżenia kosztów konserwacji.

Po analizie kierownictwu zakładu w Straalbedrijf Wikor B.V. przedstawiono możliwości wymiany oraz obliczenia porównujące koszt naprawy z kosztem zakupu nowej sprężarki, w tym przewidywane oszczędności energii. Klient zdecydował się zastąpić obecną sprężarkę zaoferowaną sprężarką sterowaną częstotliwością z elektronicznym sterownikiem przepływu i precyzyjną kontrolą ciśnienia, uzupełniając nowo zaprojektowaną instalację o osuszacz chłodniczy Ingersoll Rand D1300EC, aby uzyskać dodatkowe oszczędności.

Ingersoll Rand Straalbedrijf Wikor

Nowa instalacja wyposażona jest w elektroniczny regulator przepływu Ingersoll Rand IntelliFlow, który zmniejsza zużycie energii o 7,8 kW (kilowatów). IntelliFlow tworzy bufor między dopływem a odbiorem powietrza, umożliwiając bardziej efektywne wykorzystanie zbiornika powietrza i ciągłą, dynamiczną reakcję na zmiany zapotrzebowania. Sterownik zapewnia precyzyjną kontrolę ciśnienia (+/- 0,75 psig) w zakresie wydajności od 500 do 17 000 CFM, eliminując konieczność włączania dodatkowych sprężarek.

„Nowo zaprojektowana instalacja sprężonego powietrza stworzyła kompletne rozwiązanie dostosowane do potrzeb klienta w zakresie sprężonego powietrza i pozwoliła na zmniejszenie liczby pracujących sprężarek, obniżenie kosztów i ograniczenie czasu pracy sprężarek bez obciążenia” – dodaje Almar Schouten.

Modernizacja sprężarki w zakładzie Straalbedrijf Wikor B.V. została zrealizowana w ciągu czterech tygodni, a cele klienta dotyczące oszczędności energii i dotrzymania napiętych terminów zostały osiągnięte. Nowa sprężarka zainstalowana w zakładzie zapewnia stabilne ciśnienie powietrza, eliminując zmienność produkcji i przerwy spowodowane niewystarczającym ciśnieniem.

W instalacji spadło również zużycie energii i sprężonego powietrza, ograniczono sztuczne zapotrzebowanie, wyeliminowano nieszczelności i obniżono koszty konserwacji. W pierwszym roku pracy nowej sprężarki klient zaoszczędził 172 496 kWh energii (około 17 000 EUR rocznie), zyskując przy tym oszczędność na stałej opłacie przesyłowej w wysokości 2700 EUR rocznie.

„Po modernizacji instalacji sprężonego powietrza rachunki za energię były o tyle niższe, że skontaktował się z nami nasz dostawca energii, aby upewnić się, czy odczyty liczników są prawidłowe” – mówi Sidney Cramer.

Ingersoll Rand Straalbedrijf Wikor


Źródło: Ingersoll Rand