InSites 4.0

Indoorway – polska firma specjalizująca się w rozwiązaniach dla inteligentnych budynków – opracowała nowe rozwiązanie wykorzystujące system mikrolokalizacyjny wewnątrz przestrzeni przemysłowych – InSites 4.0. Pozwala ono z łatwością wprowadzić hale produkcyjne i magazynowe w dobę przemysłu 4.0.

Indoorway proponuje, aby digitalizację fabryk i magazynów rozpocząć od bliższego przyjrzenia się ruchowi maszyn i załóg wewnątrz obiektu oraz szlifowania obecnych procesów. Pozwala na to nowa generacja technologii lokalizacyjnej, która daje dostęp do jeszcze bardziej szczegółowych statystyk na temat ruchu po obiekcie – zarówno w czasie rzeczywistym, jak i z perspektywy kwartału lub nawet roku wstecz. Te dane umożliwiają wgląd w poziom wykorzystania maszyn i przestrzeni oraz aktywności poszczególnych zespołów i zmian. W efekcie, jak pokazują pierwsze wyniki, InSites 4.0 pozwala obniżyć koszty utrzymania nawet do 20%, uwolnić aż 15% dodatkowego czasu pracowników oraz znacząco ograniczyć ryzyko niebezpiecznego zdarzenia w zakładzie. Dla menedżerów w tej branży to duży i bardzo korzystny pierwszy krok w cyfrową erę.

InSites 4.0 jest gotowym do wdrożenia zestawem narzędzi opartym o system lokalizacji wewnątrzbudynkowej, wykorzystującym nowe urządzenia od Indoorway: Tagi i Huby. Tagi to nadajniki, które przymocowuje się do pojazdów, maszyn i innych ruchomych aktywów lub rozdaje się pracownikom. Z kolei Huby instaluje się na ścianach lub sufitach, aby zbierały dane o lokalizacji wymienionych wcześniej ruchomych obiektów i przesyłały je do systemu Indoorway.

Tak zebrane informacje o ruchu prezentowane są w przyjaznym dla użytkownika, internetowym panelu analitycznym, w którym zarządcy mogą sprawdzić m.in.:
• poziom wykorzystania ramp rozładunkowych,
• ścieżki przepływu oraz operacje wejścia i wyjścia;
• czas poświęcony na kompletowanie zamówienia, załadunek i rozładunek;
• ruch wózków widłowych i innych pojazdów wraz z trasą poruszania się poszczególnych maszyn;
• aktywność poszczególnych zmian wraz ze średnim czasem spędzonym w danej strefie na konkretnych zadaniu;
• bieżący stopień wykorzystania strefy tymczasowego składowania;
• nieprzewidziane przestoje, diagram spaghetti dla konkretnego komponentu czy maszyny i wiele więcej.
Tego typu statystyki są niezbędne do optymalnego wykorzystania zasobów, przewidywania ryzyka i standaryzacji cyklu pracy. Indoorway działa międzynarodowo i dotychczas zdigitalizował ponad 2 miliony m2. Pomysł firmy na optymalizację przestrzeni użytkowej wygrał polską edycję konkursu PowerUp! Organizowanego przez EIT InnoEnergy.

Więcej informacji na anglojęzycznej stronie: insites40.com