Intelligent Sensor Management – ISM®

Technologia ISM (Intelligent Sensor Management®), nowa, przełomowa technologia firmy METTLER TOLEDO, pozwala użytkownikom urządzeń do analizy procesów na znaczne obniżenie kosztów utrzymania pętli przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa procesu produkcyjnego. Czujniki wyposażone w ISM® są stale monitorowane pod kątem usterek i zużycia oraz przewidywania usterek zanim do nich dojdzie. Podczas gdy konwencjonalne czujniki wymagają ostrożnej i czasochłonnej kalibracji w terenie, wymiana czujników na czujniki ISM® wstępnie skalibrowane za pomocą laboratoryjnego narzędzia kalibracyjnego następuje w ciągu kilku sekund.

Dostarczając do przetwornika dane on-line o stanie czujnika pH (oraz np. czujnika tlenu rozpuszczonego oraz innych czujników wyposażonych w tą technologię), pętla pomiarowa ISM® jest bardziej niezawodna i generuje mniejsze koszty konserwacji niż konwencjonalna, równoważna pętla. W przypadku pętli pH przewidywana konserwacja jest łatwa dzięki adaptacyjnemu czasowi kalibracji, który oblicza czas do następnej kalibracji na podstawie aktualnego obciążenia czujnika i zużycia czujnika w czasie rzeczywistym. Ponadto umożliwia elektroniczną dokumentację pracy czujnika, co zmniejsza liczbę błędów i czasochłonnych czynności.

Czujniki z ISM® są cyfrowe, z wbudowaną elektroniką (chip) do konwertowania sygnału w głowicy czujnika. W pełni cyfrowa i niskonapięciowa transmisja sygnału zapewnia bezproblemową i niewrażliwą na wilgoć komunikację z przetwornikami obsługującymi technologię inteligentnego zarządzania czujnikiem.

Ponadto ISM® może być bezproblemowo zintegrowany z systemem sterowania procesem z komunikacją cyfrową PROFIBUS® i FOUNDATION ® Fieldbus.

Diagnostyka zapobiegawcza.

Mikroprocesor umieszczony w czujnikach ISM stale monitoruje stan czujnika podczas procesu. Zaawansowane algorytmy przekształcają dane z procesu i z czujnika (np. nachylenie i impedancję szkła czujnika pH) na wiele przydatnych informacji diagnostycznych. Najważniejszą z nich jest tzw. dynamiczny wskaźnik żywotności (DLI). Jak sugeruje jego nazwa, DLI pokazuje użytkownikowi przez ile dni można używać czujnika pH, zanim trzeba go będzie usunąć. W miarę zmiany warunków (np. temperatury, sterylizacji lub czyszczenia) DLI dostosowuje się odpowiednio na podstawie obciążenia czujnika nieustannym dostarczaniem miarodajnych informacji na temat tego, kiedy powinien zostać wymieniony. Informacje pochodzące z DLI służą kolejnemu narzędziu diagnostycznemu ISM, czyli adaptacyjnemu zegarowi kalibracji (ACT), który wskazuje, kiedy czujnik wymaga kalibracji, aby zachować miarodajność pomiarów.
Na podstawie informacji z DLI oraz ACT można zaplanować konserwację i wymianę czujnika wtedy, gdy będzie to rzeczywiście konieczne, zamiast konserwować czujnik z wyprzedzeniem albo wymieniać czujniki, które pracowałyby niezawodnie jeszcze przez kilka partii.