Innowacyjny w skali Europy i świata system sterowania obrabiarki CNC będący wstępem do prac nad prototypem inteligentnej obrabiarki, autonomiczny robot latający, najszybciej tnąca wycinarka drutowa, biometryczny terminal służący do uwierzytelniania osób na podstawie układu żył na dłoni, inteligentny długopis przewidziany do diagnozowania i terapii dysleksji, systemy sterowania komputerem za pomocą ruchu gałek ocznych lub ust („ustomysz”) – to tylko niektóre z innowacyjnych rozwiązań, które zostaną zaprezentowane przez wystawców targów Innowacje-Technologie-Maszyny Polska (ITM Polska). ITM Polska – największe targi nowoczesnych technologii przemysłowych w Nowej Europie – odbędą się w Poznaniu w dniach 16-19 czerwca 2009 r. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem sprawują Minister Gospodarki i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej na światowych i krajowych rynkach podczas tegorocznej edycji ITM Polska swoją ofertę przedstawi blisko 1000 firm z 30 krajów i terytoriów (Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Chin, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Indii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch). Wśród wystawców obecni będą liderzy branż związanych z tematyką tego wydarzenia. Ekspozycja o powierzchni ponad 20.000 mkw pełna jest nowości rynkowych. Coraz więcej menadżerów jest bowiem świadomych tego, że w okresie spowolnienia gospodarki właśnie dostęp do innowacyjnych rozwiązań może okazać się skuteczną receptą na przetrwanie i poprawę pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa na rynku.
Kompleksowa tematyka
Ekspozycja targów podobnie jak w latach ubiegłych podzielona jest na salony tematyczne. W targowej ofercie znajdują się:
• Salon Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle,
• Salon Hydrauliki, Pneumatyki i Napędów HAPE,
• Salon Obrabiarek i Narzędzi MACH-TOOL,
• Salon Metalurgii, Hutnictwa, Odlewnictwa i Przemysłu Metalowego METALFORUM,
• Salon Technologii Obróbki Powierzchni SURFEX,
• Salon Welding,
• Salon Transporta.
Swoją ofertę przedstawią także najlepsze jednostki naukowo-badawcze i badawczo-rozwojowe zgromadzone w Salonie Nauka dla Gospodarki. Udział przedstawicieli polskiej nauki w targach finansowany jest ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Festiwal nowości czyli targi technologii jutra
Wystawcy ITM Polska zaprezentują kilkaset nowych produktów. Stoiska firm, które zgłosiły nowości zostaną specjalnie oznakowane.
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie przedstawi na targach innowacyjny w skali Europy i świata system sterowania obrabiarki CNC. System O.C.E.A.N. jest wstępem do prac nad prototypem inteligentnej obrabiarki. Podczas realizacji zadań badawczych zrodziło się wiele innowacyjnych technologii, pośród których do jednych z ważniejszych zaliczyć należy nowatorski sposób montażu silników liniowych tak, aby podczas ruchów w poszczególnych osiach zniwelować obciążenia powstające na wózkach prowadnicowych obrabiarki. Projektem zainteresowani są najbardziej liczący się na rynku producenci obrabiarek, maszyn technologicznych oraz narzędzi obróbkowych. Podczas targów ITM Polska zaplanowane są rozmowy przedstawicieli szczecińskiego uniwersytetu z przedstawicielami przemysłu zainteresowanymi tym rozwiązaniem.
Z kolei firma AGIE Charmilles pokaże najszybciej tnącą wycinarkę drutową FI 440CCS (prędkość 500mm2/min). Urządzenie posiada jedyny na świecie układ antykolizyjny chroniący geometrię maszyny przed uszkodzeniem w całym okresie eksploatacji.
Szereg ciekawych rozwiązań zaprezentuje na targach Katedra Robotyki i Mechatroniki AGH wraz ze spółką UNIHUT. Wśród nich znajdzie się między innymi latający robot – bezzałogowy statek powietrzny przypominający śmigłowiec z autopilotem, mający możliwość samodzielnego startu i lądowania oraz przebycia zadanej trasy w oparciu o pokładowy układ nawigacji GPS. Robot jest wyposażony w platformę wideo. Jest to bezprzewodowa samostabilizująca platforma żyroskopowa, którą można sterować manualnie za pomocą joysticka lub za pomocą urządzenia pocket PC, jak również automatycznie poprzez ruchy głowy osoby wyposażonej w wirtualne okulary.
Na targach będzie można zobaczyć terminal IMMVein służący do identyfikacji osoby na podstawie analizy unikalnego dla każdego człowieka wzoru żył dłoni z użyciem podczerwieni. IMMVein z powodzeniem mógłby sprawdzić się jako technika uwierzytelniania osób, na przykład w systemach kontroli dostępu. Terminal powstał w Instytucie Maszyn Matematycznych.
Young Digital Planet i naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej pokażą całą gamę rozwiązań z serii „eduSensus”. Jednym z nich jest „Ustomysz” – rozwiązanie kierowane do osób sparaliżowanych, które nie są w stanie za pomocą rąk obsługiwać klawiatury i myszki, ale potrafią poruszać ustami. Rozwiązanie wykorzystuje typową kamerę internetową, która analizuje obraz głowy użytkownika i bada ruch ust. Interfejs reaguje na otwarcie ust, wyciągnięcie języka lub złożenie warg w dzióbek. Te trzy proste gesty można skonfigurować zgodnie z preferencjami użytkownika, czyli „podpiąć” pod dowolne funkcje myszy umożliwiając w bezdotykowy sposób sterowanie kursorem komputera. Innym prezentowanym na targach alternatywnym sposobem sterowania komputerem jest EyeTracker, który oparty jest na ruchu gałek ocznych. Z kolei „inteligentny długopis” potrafi badać i trenować pamięć ruchową używających go dzieci, co może mieć znaczenie dla diagnozy i terapii dysleksji oraz zaburzeń często z nią występujących: dysgrafii i dysortografii.
Uniwersytet Warszawski i firma Creotech przedstawią wspólnie między innymi specjalistyczną najczulszą na rynku kamerę CCD, a także urządzenie do sterowania układem sanitarnym basenu kąpielowego, które ułatwia kontrolę parametrów fizyczno-chemicznych istotnych dla basenów.
Na targach ITM Polska zaprezentowana zostanie także nowoczesna policyjna kamizelka kuloodporna z systemem szybkowyczepnym pozwalającym na jej szybkie zdjęcie. Kamizelka została opracowana w Instytucie Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX”. Instytut Obróbki Plastycznej promować będzie natomiast maszynę produkującą znaki drogowe z wykorzystaniem nowatorskiej technologii podwójnego zaginania obrzeży podkładów metalowych.
Na stoisku Instytutu Technologii Eksploatacji – Państwowego Instytutu Badawczego uruchomiona zostanie m.in. optyczna inspekcja, będąca jednym z trzech systemów wdrożonych w linii technologicznej w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku. Zaprezentowana jest również oferta aparatury tribologicznej, która cieszy się uznaniem i popytem wśród polskich jak i zagranicznych przedsiębiorców oraz instytucji badawczo-naukowych m.in. w USA, Meksyku, Niemczech, Izraelu czy Rosji.
Zainteresowanie zwiedzających wzbudzi zapewne również Smartwasher – urządzenie firmy AMS Rozone GmbH do mycia części, w której zamiast toksycznych rozpuszczalników stosowany jest rozcieńczany wodą płyn myjący. Płyn w przeciwieństwie do rozpuszczalników jest nietoksyczny i niepalny, nie powoduje alergii, chorób nowotworowych ani innych. Działanie myjki oparte jest na wykorzystaniu żywych bakterii, które przekształcają olej oraz smar wymyty z części w CO2 i H2O. Myjka Smartwasher jest układem zamkniętym. Płynu nie trzeba wymieniać ani spuszczać. Zużycie płynu jest pięć razy niższe niż w przypadku rozpuszczalników. Nie powstają emisje toksycznych gazów, odpady ani niebezpieczne ścieki.
Szczegółowa lista zgłoszonych nowości znajduje się na stronie www.itm-polska.pl w dziale „Informacje dla zwiedzających”.
Wypróbuj w praktyce
Zaletą targów ITM Polska jest możliwość zobaczenia na stoiskach maszyn w ruchu i często samodzielnego ich wypróbowania. Ponadto w ramach ekspozycji wydzielone zostaną specjalne przestrzenie prezentacyjne, na których będzie można przetestować najnowsze technologie, maszyny i urządzenia. Odbędą się także specjalistyczne warsztaty i seminaria. Taka formuła targów pozwala na wszechstronne zaprezentowanie nowych rozwiązań.
Atrakcją Salonu SURFEX będzie kolejna odsłona przestrzeni Poligon Umiejętności. Każdego dnia, na specjalnej przestrzeni demonstracyjnej, odbywać się będą prezentacje nowatorskich rozwiązań czołowych producentów w branży z zakresu technologii przygotowania powierzchni w procesach lakierowania i malowania, a obecni na miejscu specjaliści odpowiadać będą na pytania zwiedzających. Z kolei w ramach Salonu Welding odbędzie się piąta już edycja Akademii Spawania – warsztatów spawalniczych, podczas których zwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi produktami i technologiami. Inauguracyjny wykład tradycyjnie wygłosi guru polskiego spawalnictwa, prof. Jan Pilarczyk, dyrektor Instytutu Spawalnictwa z Gliwic. Tegoroczną ekspozycję targów ITM Polska wzbogaci również park tematyczny ODLEWNICTWO, organizowany we współpracy z Centrum Polskiego Odlewnictwa. Ekspozycji ukazującej potencjał polskiego odlewnictwa towarzyszą codzienne prezentacje.
Zamów innowacyjne rozwiązanie
W ramach Nauki dla Gospodarki organizowane jest Centrum Doradztwa INNOWACJE DLA BIZNESU. To miejsce, gdzie przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje zapotrzebowania na innowacyjne rozwiązania i poszukać porady. Wystarczy zarejestrować swój problem. Do 10 czerwca rejestracja prowadzona jest online (na stronie www.ppnt.poznan.pl/cd), a w czasie targów na stoisku Centrum w pawilonie 5 (stoisko nr 56). Centrum obsługiwane jest przez doświadczonych pracowników Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji im. Adama Mickiewicza, którzy poszukują partnerów do rozmowy i umawiają spotkania w czasie targów. Rejestracja potrzeb, wyszukiwanie partnerów oraz udział w spotkaniach są bezpłatne. Centrum dodatkowo w czasie targów świadczyć będzie nieodpłatne usługi doradcze dotyczące przedsiębiorczości akademickiej, tworzenia biznesplanów, przygotowania opinii o innowacyjności, a także źródeł finansowania inwestycji i innowacji.
Forum wymiany doświadczeń
Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających targi ITM Polska będzie wyjątkowo bogaty program wydarzeń przygotowywanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie we współpracy z partnerami branżowymi. W programie targów znajduje się kilkadziesiąt specjalistycznych konferencji, seminariów, warsztatów, pokazów i spotkań biznesowych
„Innowacje lekiem na kryzys” – takie motto będzie przyświecać VII Forum Inżynierskiemu, które odbędzie się 16 czerwca. Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej – główny organizator – zaprasza do debaty o roli i osiągnięciach NOT w dziedzinie poprawy innowacyjności małych i średnich przedsiębiorstw i całej polskiej gospodarki. Uczestnicy Forum będą również dyskutować o warunkach, jakie trzeba spełnić, aby najlepsze krajowe rozwiązania techniczne i badania naukowe zostały rzeczywiście wdrożone i praktycznie zastosowane.
17 czerwca w ramach Międzynarodowego Dnia Transferu Technologii odbywać się będą spotkania biznesowe, stwarzające możliwość promocji własnych osiągnięć technologicznych oraz poszukiwania rozwiązań technicznych i technologicznych istotnych dla rozwoju przedsiębiorstw. W ramach Międzynarodowego Dnia Transferu Technologii dla zarejestrowanych uczestników organizowane będą spotkania indywidualne prowadzące do zawarcia międzynarodowych umów kooperacyjnych.
Międzynarodowy Dzień Transferu Technologii to oferta dla firm, których strategia ukierunkowana jest na nabywanie i korzystanie z nowych technologii, a także dla organizacji, uczelni, instytutów i przedsiębiorstw o charakterze innowacyjnym. Jego celem jest pomoc w znalezieniu partnerów w Europie, zainteresowanych zakupem technologii od polskich oferentów lub dostarczeniem konkretnych rozwiązań technologicznych. Organizatorem MDTT jest Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który ściśle współpracuje z kilkoma ośrodkami sieci EEN (Enterprise Europe Network) w Polsce i Europie.
Departament Funduszy Europejskich Ministerstwa Gospodarki, który realizuje zadania wynikające z pełnienia przez Ministra Gospodarki funkcji Instytucji Pośredniczącej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 18 czerwca przedstawi prezentację „Wsparcie dla przedsiębiorców w ramach czterech osi priorytetowych Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka”. Omówione zostaną możliwości uzyskania wsparcia w zakresie m.in. pozyskiwania zewnętrznych źródeł kapitału, inwestycji w innowacyjne technologie, tworzenia powiązań kooperacyjnych oraz rozwoju działalności eksportowej. Przedstawiona zostanie również informacja o prowadzonych i planowanych naborach wniosków o dofinansowanie projektów w 2009 roku.
Okazją do debaty na temat strategii rozwoju transportu kolejowego w Polsce, jego modernizacji i dostosowania do unijnych norm będzie Konwencja „Transport szynowy XXI wieku dla Polski”.
Szczegółowy program targów na stronie www.itm-polska.pl.
Rejestracja zwiedzających
Organizatorzy zapraszają na strony internetowe targów (www.itm-polska.pl), gdzie zamieszczane są najświeższe informacje na temat ekspozycji i programu wydarzeń. Tutaj znajduje się też formularz rejestracyjny dla zwiedzających – jego wypełnienie w Internecie pozwoli na skrócenie czasu załatwiania formalności podczas wstępu na targi oraz uprawnia do 80-procentowej zniżki przy zakupie biletu. Cena biletu po rejestracji – 10 zł.
Zwiedzanie
Targi ITM Polska będzie można zwiedzać:
• w dniach od 16 do 18 czerwca w godzinach 9.00 – 17.00
• w dniu 19 czerwca w godzinach 9.00 – 16.00.