Jeszcze przed pandemią analitycy z firmy konsultingowej McKinsey przewidywali, że rozwiązania przemysłowego internetu rzeczy (IIoT – Industrial Internet of Things) do 2025 roku na świecie wygenerują wartość nawet 3,7 biliona dolarów. Chociaż globalny kryzys spowolnił ich wdrażanie w fabrykach i magazynach, to nie ma wątpliwości, że środowisko IIoT będzie się nadal dynamicznie rozwijało.
Przemysłowy internet rzeczy znajdzie zastosowanie we współczesnym przemyśle, ponieważ ma dużą potencjalną wartość i może pomóc w przetwarzaniu olbrzymich ilości danych.
– Rzeczywista wartość ekonomiczna IIoT w nadchodzących latach może być trochę mniejsza ze względu na pandemię koronawirusa, jednak prognoza firmy McKinsey odzwierciedla potencjał tych rozwiązań, które umożliwiają redukcję przestojów, zwiększenie produktywności i wydajności oraz poziomu wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa – przewiduje Gerard Dermont, Dyrektor Działu Sprzedaży Regionalnej na Polskę i kraje bałtyckie w firmie Vertiv.
Wartość obliczeń brzegowych IIoT
Urządzenia IIoT to m.in. czujniki, sterowniki czy przemysłowe platformy obliczeniowe, które gwarantują lepszy wgląd w działanie i kontrolę sprzętu zapewniającego ciągłość pracy firm, magazynów i fabryk. Sprzęt umożliwiający działanie aplikacji przemysłowych generuje w krótkim czasie tak duże ilości danych, że do analizowania ich w czasie rzeczywistym nie można polegać wyłącznie na chmurze. Oznacza to, że w wielu przypadkach czerpanie korzyści płynących z IIoT będzie wymagało zainstalowania sprzętu IT w magazynie lub hali fabrycznej, gdzie jest on narażony na znacznie bardziej niekorzystne warunki środowiskowe niż w centrum danych lub w środowisku biurowym.
Wyzwania infrastrukturalne związane z urządzeniami przemysłowymi podłączonymi do internetu
Przedsiębiorstwa planujące wdrożenie infrastruktury brzegowej w środowiskach przemysłowych muszą dokonać analizy w kilku wymienionych poniżej obszarach i rozważyć, w jaki sposób warunki obserwowane w tych środowiskach mogą wpłynąć na działanie systemów IT, narażając je na ryzyko.
Zmienność zasilania – Jak w przypadku każdej lokalizacji podłączonej do internetu, niezbędne jest wdrożenie zasilania awaryjnego, które będzie zapobiegać występowaniu przerw w dostawie energii. W środowiskach produkcyjnych i zautomatyzowanych magazynach kondycjonowanie zasilania może być jeszcze ważniejsze. Maszyny pracujące w tych obiektach często generują szum elektryczny, który może zakłócać pracę sprzętu informatycznego, jeśli nie zadbano wcześniej o jakość zasilania, przed jego dotarciem do systemów informatycznych. Różne typy zasilaczy UPS zapewniają różne modele podejścia do kondycjonowania zasilania, a rodzaj wybranego zasilacza decyduje o jego skuteczności przy usuwaniu zakłóceń. W trudnych warunkach pracy najlepszy jest zasilacz UPS z podwójną konwersją online, ponieważ zapewnia on prąd zmienny o najczystszym przebiegu.
Warunki środowiskowe – W większości środowisk przemysłowych nie sposób utrzymać temperatury i wilgotności wymaganej do niezawodnej pracy sprzętu IT. Dlatego niezbędny jest specjalny sposób chłodzenia. W dużych, otwartych przestrzeniach magazynów lub fabryk moduły wentylacyjne lub klimatyzacyjne są zwykle zintegrowane z obudową sprzętu IT lub zamontowane obok niego.
Jakość powietrza – W środowiskach przemysłowych występuje również większe stężenie unoszącego się w powietrzu pyłu i cząstek stałych, niż np. w centrum danych. Zanieczyszczenia te mogą mieć wpływ na niezawodność i żywotność sprzętu, jeśli zostaną np. wciągnięte przez wentylatory serwera. Ochrona urządzeń wymaga specjalnych, uszczelnionych szaf lub obudów, które zapobiegają przedostawaniu się nieprzefiltrowanego powietrza do sprzętu. Dzięki chłodzeniu zintegrowanemu z obudową tworzone jest czyste środowisko o kontrolowanej temperaturze, niezależnie od jakości powietrza zewnętrznego.
Bezpieczeństwo fizyczne – Podstawowym założeniem przetwarzania brzegowego jest wdrożenie serwerów i pamięci masowej blisko ludzi i urządzeń, które obsługują. W produkcji oznacza to zazwyczaj zainstalowanie sprzętu IT w miejscach, gdzie istnieje ryzyko uzyskania nieautoryzowanego dostępu przez personel. W tej sytuacji mogą pomóc zamykane szafy lub czujniki alarmowe rozmieszczone na drzwiach.
Widoczność infrastruktury brzegowej – Większość oddalonych, podłączonych do internetu lokalizacji, znajduje się w środowiskach, w których zasoby techniczne są ograniczone. Oprogramowanie do zdalnego monitorowania daje specjalistom IT możliwość wglądu w wydajność sprzętu, co pozwala upewnić się, że działa on zgodnie z przeznaczeniem. Po wyposażeniu go w dodatkowe czujniki oraz narzędzia do zdalnego monitorowania, mogą również generować alarmy o sytuacjach, które są potencjalnie niebezpieczne dla sprzętu, jak np. podwyższona temperatura, zalanie lub nieautoryzowany dostęp.
– Firmy wdrażające IIoT w trudnych warunkach mogą to zrobić wybierając odpowiednie rozwiązania z zakresu zasilania, chłodzenia obudów i monitorowania, które spełniają wymagania danego środowiska, a następnie integrować te komponenty na miejscu – mówi Gerard Dermont. – Takie podejście może jednak wydłużyć czas wdrożenia, nadwyrężyć zasoby IT i utrudnić standaryzację infrastruktury w wielu obiektach. Lepszym wyjściem jest skorzystanie z kompletnych, zintegrowanych rozwiązań, zaprojektowanych i przetestowanych w celu zapewnienia najwyższej wydajności i niezawodności działania urządzeń IIoT – podsumowuje ekspert Vertiv.
Vertiv