Kolejne zamówienie na turbiny wiatrowe

    Siemens Sp. z o.o. Sektor Energy realizuje kolejny kontrakt w energetyce na dostawę 18 turbin SWT-2.3-101 dla farmy wiatrowej w Kobylnicy. Łączna moc elektrowni wyniesie 41,4 MW. Klientem jest Eko Energy Sp. z o.o. – firma córka hiszpańskiej grupy Taiga Mistral.

    Projekt farmy wiatrowej będzie realizowany w Kobylnicy koło Słupska. Lokalizacja instalacji w północnej części kraju została wybrana nie przypadkowo ze względu na występujące tam korzystne warunki pogodowe. Instalacja zostanie podłączona do sieci energetycznej ENERGA 110kV.

    Rozpoczęcie dostaw turbin planowane jest na początek lipca 2011, a cała farma powinna być oddana do eksploatacji na przełomie roku 2011 i 2012. Każda z turbin generuje moc 2.3 MW, a średnica łopat wynosi 101 metrów. Jednocześnie Siemens podpisał umowę na serwis tych urządzeń przez kolejne 10 lat.

    W ostatnim czasie powstały trzy nowe farmy, do których urządzenia dostarczył Siemens. Projekty zrealizowane zostały w: Karnicach (woj. zachodniopomorskie), Suwałkach (woj. podlaskie) i Tychowie koło Stargardu Szczecińskiego. Łącznie zainstalowano 46 turbin o mocy 106 MW, które wytwarzają energię odpowiadającą zasilaniu kilkuset tysięcy gospodarstw domowych.

    Po zakończeniu projektu w Kobylnicy moc turbin Siemensa zainstalowanych w Polsce osiągnie poziom blisko 150 MW, co przekłada się na 10%-owy udziału w rynku. Polski rynek energetyki wiatrowej stanowi istotną część w zakresie wytwarzania energii i rośnie w dynamicznym tempie. Rodzaj pozyskiwanej w ten sposób energii jest przyjazny środowisku naturalnemu. Projekt w Kobylnicy jest kolejnym krokiem Siemensa w ugruntowaniu pozycji jednego z głównych dostawców w tym segmencie na terenie Polski.