Konsorcjum SNC-Lavalin Polska i General Electric podpisało z PKN Orlen kontrakt na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 463 MW we Włocławku – poinformował paliwowy koncern.
Wartość kontraktu wynosi ok. 1,1 mld zł netto, a blok ma zostać oddany do eksploatacji w grudniu 2015 r. Jednocześnie PKN Orlen podpisał z General Electric 12-letnią umowę na serwis elektrowni we Włocławku, która zacznie obowiązywać od rozpoczęcia eksploatacji siłowni. Jej szacunkowa wartość wyniesie ok. 200 mln zł netto.
– Dzisiejsze podpisanie kontraktów oznacza start realizacji prorozwojowych planów inwestycyjnych w aktywa energetyczne, jakie zapisaliśmy w nowej strategii PKN Orlen na lata 2013-2017 – powiedział cytowany w komunikacie Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.
– Strategia przewiduje ponad czterokrotne zwiększenie w ciągu najbliższych pięciu lat posiadanych mocy wytwórczych w zakresie energii, w oparciu o technologie gazowe i produkcję w formule kogeneracji energetyczno-cieplnej – powiedział również.
Oferty na blok we Włocławku zostały złożone pod koniec grudnia 2011 r. Wśród nich znalazły się Siemens, Mitsubishi oraz konsorcjum General Electric z SNC-Lavalin Polska. Wszyscy z wymienionych wykonawców złożyli też później oferty ostateczne. Najpierw odrzucono ofertę Siemensa, a później Mitsubishi.
Wcześniej o udział w przetargu starało się też m.in. konsorcjum Alstomu i PBG oraz konsorcjum Polimeksu-Mostostalu z włoskimi firmami Ansaldo i Techint.
Według założeń, blok Włocławku będzie zużywać ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie. Elektrownia powstanie na ponad 12-hektarowej działce w sąsiedztwie zakładów Anwil, których właścicielem jest Orlen. Anwil będzie także korzystał z pary wytwarzanej w bloku.
Orlen posiada już decyzję środowiskową dla inwestycji, pozwolenie na budowę oraz umowę na przyłączenie obiektu do sieci energetycznej.
Źródło: www.wnp.pl