Korzyści z opracowania programu zapobiegawczego utrzymania ruchu instalacji elektrycznej

Fot. Freepik

Elektryczne zapobiegawcze utrzymanie ruchu (EPM) może pomóc zidentyfikować zagrożenia bezpieczeństwa, poprawić kwestie niezawodności i dać ogólny obraz stanu infrastruktury elektrycznej obiektu.

Przeprowadzenie programu elektrycznego zapobiegawczego UR (EPM) w obiekcie to mądry biznes. Można założyć, że infrastruktura i sprzęt elektryczny w zakładzie starzeją się. Przekraczanie limitów starzejącego się lub przestarzałego sprzętu grozi zakłóceniem produkcji i bezpieczeństwa pracowników. Dzięki EPM, zamiast reagować na nagłe przestoje i poważne awarie sprzętu, firmy identyfikują i naprawiają potencjalne problemy, zanim doprowadzą one do katastrofy. Nie chodzi tylko o spełnienie wymogów NFPA – utrzymanie ruchu instalacji elektrycznej może uratować życie.

EPM często mają dwie gałęzie: zapobiegawcze UR i kontrole systemu oraz rozwiązania w zakresie doradztwa elektrycznego, które odkrywają problemy systemowe i opracowują plany naprawcze. Kompleksowy program identyfikuje zagrożenia dla bezpieczeństwa, zapewnia krótko- i długoterminowe plany naprawcze, koryguje kwestie niezawodności, aby uniknąć niepotrzebnych przestojów i daje ogólny obraz stanu infrastruktury elektrycznej. Pomaga to zapewnić bezpieczeństwo pracowników, jednocześnie umożliwiając firmom planowanie przyszłych inwestycji i rozbudowy.

Aby jak najlepiej wykorzystać inwestycję w ten program, zaleca się współpracę z dostawcą, który ma doświadczenie w systemach dystrybucji energii z możliwością przeprowadzania badań, audytów i zapobiegawczego UR systemów elektrycznych.

Co obejmuje program EPM

Solidny program EPM obejmuje rutynowe kontrole i UR, a także określone badania systemu elektrycznego.

Główne elementy zapobiegawczego UR obejmują:

  • Skanowanie w podczerwieni (IR). Skanowanie w podczerwieni wykrywa ciepło z nieprawidłowych połączeń elektrycznych, które nie są widoczne dla ludzkiego oka. Wykwalifikowany technik zidentyfikuje i udokumentuje temperatury, które przekraczają zalecenia NFPA Standard 70B, takie jak połączenia elektryczne o wysokiej rezystancji, przeciążenie prądowe, uszkodzone wyłączniki lub wadliwe izolatory. Skanowanie w podczerwieni często trwa od 1 do 2 dni i nie powoduje przestojów.
  • Rutynowe czyszczenie zmniejsza ryzyko przedwczesnej awarii sprzętu i pożarów spowodowanych nadmiarem zanieczyszczeń i ciepła. Jest to konieczne, jeśli w zakładzie występuje duże zapylenie. Czyszczenie ujawni również brakujące śruby na panelach elektrycznych, pokrywy, które nie są dobrze uszczelnione, brakujące zaślepki otworów oraz zepsute lub odłączone uchwyty w starszym sprzęcie.
  • Testowanie uziemienia. Testy te zapewniają ustanowienie dobrej ścieżki uziemienia na wypadek zwarcia przewodu pod napięciem. Testy uziemienia powinny obejmować sprzęt elektryczny, sprzęt przetwórczy i stal budowlaną.
  • Ustawienia wyłączników. Technik sprawdzi, czy wszystkie ustawienia wyłącznika są prawidłowo skoordynowane i zgodne z zalecanymi ustawieniami określonymi w raporcie dotyczącym łuku elektrycznego.
  • Testowanie oleju metodą analizy rozpuszczonych gazów (DGA). Testy DGA mogą ujawnić wczesne oznaki przyszłej awarii transformatora. Dodanie zewnętrznych portów do pobierania próbek oleju transformatorowego i azotu do transformatorów montowanych na podkładkach pozwoli firmom na pobieranie próbek transformatorów bez ich wyłączania.
  • Testowanie wtrysku wyłącznika. Technik przetestuje większe wyłączniki (często 400A lub większe), aby upewnić się, że działają zgodnie z przeznaczeniem.
  • Testowanie pod napięciem. Testy pod napięciem powinny być wykonywane na rozdzielnicach, wyłącznikach głównych MCC i panelach dystrybucyjnych. Ze względu na krytyczny charakter tych urządzeń, testowanie ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia awarii o szerokim zasięgu.

Główne rozwiązania konsultingowe i audyty, które należy uwzględnić w programie to:

  • Audyty instalacji elektrycznych. Audyty te pomogą utrzymać niezawodne działanie sprzętu, pokazując jednocześnie, jak przygotować się na przyszły rozwój.
    • Ocena systemu elektrycznego
    • Audyty uziemienia
  • Badania systemu zasilania. Badania te analizują system dystrybucji energii w zakładzie w celu zidentyfikowania zagrożeń, wyeliminowania nieefektywności i zapewnienia zgodności z przepisami rządowymi.
    • Badania łuku elektrycznego
    • Koordynacja urządzeń zabezpieczających
    • Analizy zwarć
    • Badania obciążenia
    • Analizy korekcji współczynnika mocy

Opracowanie procesu EPM

Ciągłe monitorowanie systemu elektrycznego pokaże zmiany, które mogą wskazywać na poważniejsze problemy. Jako minimum, wszystkie obiekty powinny mieć zidentyfikowane zagrożenia bezpieczeństwa elektrycznego i odpowiednio oznakowany sprzęt elektryczny. Klienci, którzy zdecydują się na wdrożenie skanowania w podczerwieni, czyszczenia, testowania uziemienia i sprawdzania ustawień wyłączników, będą mieli przewagę w znajdowaniu i naprawianiu wszelkich wątpliwości, zanim staną się one problemami. Firmy powinny zapoznać się z przepisami NFPA 70B wraz z zespołem UR lub wybraną firmą elektryczną i opracować standard EPM, który będzie działał w danym obiekcie.

Solidny program EPM koncentruje się na wieku, użyteczności i łatwości utrzymania sprzętu i urządzeń ochronnych. Inwestycja czasowa różni się w zależności od lokalizacji, ale tego rodzaju utrzymanie często zajmuje osiem tygodni na lokalizację.

W każdym obiekcie dobrze jest zrobić zdjęcia i przyjrzeć się systemowi klienta, aby pomóc mu opracować schemat utrzymania lub zapewnić rozwiązania w zakresie UR. Klient otrzymuje konkretne informacje na temat swojego sprzętu i tego, jak można go używać lub utrzymać w przyszłości.

Niedawno klient z branży produkcyjnej poprosił o kompleksowy program EPM w ponad 30 lokalizacjach. Firma posiada wiele starzejących się obiektów i szukała sposobu na identyfikację zagrożeń i ryzyka, które pomogłyby jej w podejmowaniu świadomych decyzji inwestycyjnych. Początkowy zakres programu obejmował badania łuku elektrycznego, audyty uziemienia i ogólne oceny stanu, a także testy wtrysku wyłączników i czyszczenie. Dzięki informacjom zebranym w ramach tych działań EPM i badań systemów elektrycznych, klient może zakończyć długoterminowe planowanie działań naprawczych i wyprzedzić swój starzejący się sprzęt.

Korzyści płynące z programu EPM

Oprócz oczywistego znaczenia bezpieczeństwa, niektóre z głównych korzyści płynących z kompleksowego EPM obejmują:

  • Znalezienie wszelkich słabych punktów w układzie elektrycznym, niezależnie od tego, czy jest to niedoceniany sprzęt, wycofany wyłącznik czy niedostępne już części.
  • Oszczędność pieniędzy i czasu dzięki wczesnemu identyfikowaniu problemów i rozwiązywaniu ich, zanim spowodują wypadek lub awarię.
  • Zbieranie danych w celu sprawdzenia, które lokalizacje wymagają natychmiastowego zasilania elektrycznego lub budzą obawy dotyczące bezpieczeństwa.
  • Poprawa niezawodności, a nawet długowieczności sprzętu elektrycznego.

Wybór dostawcy, który może połączyć wszystkie te rozwiązania w celu zaoszczędzenia kosztów i czasu, jest pomocny. Niezależnie od tego, czy firma potrzebuje pomocy w utrzymaniu zgodności z NFPA, czy też chce, aby ktoś przeanalizował dane w celu określenia, w jaki sposób osiągnąć natychmiastowe potrzeby w zakresie systemu elektrycznego, należy upewnić się, że zespół UR lub dostawca rozumie zakład i sprzęt.

Zaplanowanie kompleksowego programu elektrycznego UR to świetny sposób na osiągnięcie tych celów. Połączenie programu EPM z badaniami i audytami systemów elektrycznych zapewni firmom większą niezawodność i zmniejszy ryzyko obrażeń, wypadków lub nieplanowanych przestojów.

Podstawowe kroki programu EPM

Nie wszystkie problemy wykryte podczas programu EPM wymagają kosztownych działań naprawczych. Oto kilka podstawowych kroków, które technicy mogą podjąć podczas wizyty w zakładzie:

  • Sprawdzenie integralność systemu elektrycznego
  • Naprawa gorących punktów zidentyfikowanych podczas skanowania w podczerwieni
  • Czyszczenie sprzętu
  • Sprawdzenie momenty dokręcenia głównych końcówek
  • Sprawdzenie napięcie śrub na zaciskach przewodów sterujących (ponieważ luźne połączenia często nie pobierają wystarczającej ilości prądu, aby zostały oznaczone podczas skanowania w podczerwieni)
  • Uzupełnienie brakującej śruby i zaślepki otworów
  • Inwentaryzacja części zamiennych

Corey Hoffman jest starszym kierownikiem projektu w Interstates; Joe Hulst jest koordynatorem projektu w Interstates; Randy Mouw jest kierownikiem ds. oprzyrządowania w Interstates.