Krajobraz po EuroBLECH 2010

  Po rekordowej wystawie EuroBLECH w 2008 roku, nastały trudne czasy dla branży technologii obróbki metali. Zaledwie kilka miesięcy przed EuroBLECH 2010 branża przejawiała oznaki odbudowy, natomiast sytuacja ekonomiczna była ponownie względnie optymistyczna.

  W niedawno zakończonym sondażu wystawy, EuroBLECH 2010 ponownie otrzymała dobre oceny ze strony wystawców oraz osób odwiedzających.

  Przy 1.455 wystawcach z 43 krajów, 61.500 odwiedzających z 98 krajów oraz powierzchni wystawy sięgającej 78.600m2, EuroBLECH 2010 nie osiągnął całkiem takich samych liczb jak wystawa z 2008 roku. W porównaniu z rekordową wystawą, EuroBLECH 2010 ustanowił pewne ważne rekordy: Wystawa była jak nigdy dotychczas bardziej międzynarodowa.

  Czterdzieści sześć procent wystawców oraz 38% odwiedzających przyjechało spoza Niemiec. Ogólny spadek liczby gości od czasów wystawy w 2008 roku był głównie spowodowany przez gości z Niemiec, podczas gdy wzrosła liczba gości z Azji, Ameryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu. Wydarzenie z 2010 roku przyciągnęło znacznie więcej odwiedzających z USA, Indii, Izraela, Australii, Chin, Brazylii, Kanady, Japonii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Niemniej jednak, najwięcej gości pochodziło ponownie z krajów europejskich: Niemcy, Austria, Holandia, Szwajcaria, Belgia i Włochy.

  W odniesieniu do profilu targów, nastąpiła niewielka zmiana w liczbie wystawców jak również zainteresowaniach odwiedzających w porównaniu z poprzednią wystawą. Technologie formowania; blachy, półprodukty i produkty końcowe; technologie demontażu; części do maszyn, technologie gięcia blach, narzędzia/matryce oraz technologie transportu bliskiego pozostały głównymi kategoriami zainteresowania EuroBLECH 2010.

  Wystawcy ponownie chwalili wystawę za wysoką jakość oraz liczbę osób odwiedzających, rozmowy z ekspertami oraz kontakt z potencjalnymi klientami przy swoich stanowiskach. Odsetek odwiedzających z branży wynosił 99%; natomiast 83% wszystkich odwiedzających posiadało zdolność podejmowania decyzji. Niniejsze liczby równają się procentowo z wystawą z 2008 roku.

  Większość odwiedzających pochodziła z sektorów inżynierii, konstrukcji stalowych i aluminiowych, blachy i produktów, przemysłu motoryzacyjnego i ich dostawcy, przemysłu elektrotechnicznego jak również produkcji żelaza i stali.

  Zgodnie z sondażem, odwiedzający oczekiwali głównie informacji dotyczących innowacji technicznych, ogólnego przeglądu tego, co jest dostępne oraz znalezienia nowych produktów w celu potencjalnego użytkowania. Na stoiskach wystawowych goście szukali przede wszystkim osobistych konsultacji oraz demonstracji maszyn na miejscu.

  Podsumowując, odwiedzający byli bardzo pozytywnie nastawieni do EuroBLECH 2010 i ocenili wystawę na poziomie 1.9* (2008: 1.8). Dziewięćdziesiąt osiem procent odwiedzających oceniło wystawę jako zdecydowanie wartą odwiedzenia a 93% stwierdziło, iż poleciliby wystawę swoim kolegom.

  Wystawcy byli również zadowoleni z wyniku wystawy i przyznali EuroBLECH 2010 ogólną ocenę 2.1* (2008: 2.1). Nic dziwnego, że prawie trzy czwarte wystawców wskazała już na miejscu o swoim zamiarze ponownego wystawiania na kolejnej wystawie. EuroBLECH 2012 odbędzie się w dniach 23 – 27 październik 2012r. w niemieckim Hanowerze.