LBFS: niezawodna detekcja poziomu dzięki innowacyjnej technologii przemiatania częstotliwości

Czujnik poziomu LBFS firmy Baumer to doskonała alternatywa dla szeroko stosowanych wibracyjnych sygnalizatorów poziomu. Urządzenie wykrywa poziom materiałów zarówno suchych, jak i lepkich, ponadto można go łatwo montować w zbiornikach i rurach w dowolnej pozycji. Czujnik jest niewrażliwy na zakłócenia związane z przepływem, burzliwością, powstawaniem pęcherzyków i piany, nadaje się również do pracy z zawiesinami. Kompaktowa, gładka głowica czujnika uniemożliwia przywieranie mediów, nawet w przypadku substancji kleistych. Krótki czas odpowiedzi czujnika umożliwia szybkie sygnalizowanie poziomu i dokładne przestrzeganie ustalonego poziomu.

 

Czujnik LBFS przeznaczony jest do detekcji poziomu mediów w różnego rodzaju zbiornikach i rurach. Jest wykorzystywany w celu zapobiegania przepełnieniom, do ochrony pomp przed tzw. suchobiegiem oraz do separacji mieszanin wody i olejów. Charakteryzuje się wyjątkowo szerokim zakresem zastosowań, w którego skład wchodzą domowe instalacje wodne, instalacje ściekowe, filtry urządzeń HVAC, instalacje hydrauliczne oraz ropy i gazu. Można go również stosować w młynach zbożowych i systemach pompowych, a także do pomiaru granulatu biomasy czy pelletów drzewnych.

Czujnik jest umieszczony w kompaktowej, wyjątkowo solidnej i odpornej na korozję obudowie ze stali nierdzewnej. Montuje się go łatwo za pomocą teflonowej taśmy uszczelniającej. Program FlexProgrammer 9701, współpracujący z PC, zapewnia wygodną konfigurację. Dzięki krótkiemu czasowi odpowiedzi (0,2 s) czujnik poziomu działa niezawodnie nawet w przypadku procesów szybkiego napełniania. Urządzenie charakteryzuje się szerokim zakresem temperatury pracy od – 40°C do +115°C.

Urządzenie działa na zasadzie przemiatania częstotliwości, wykorzystując sygnał wysokiej częstotliwości emitowany przez czujnik i mierząc jego przesunięcie fazowe w badanym medium. Gdy czujnik wykryje medium posiadające stałą dielektryczną poza określonym zakresem, wyzwalany jest sygnał elektroniczny. Wysoka czułość urządzenia o zakresie pomiarowym wartości stałej dielektrycznej od 1,5 do 100 pozwala na detekcję wszystkich rodzajów proszków, granulatów i cieczy. Nawet substancje trudne do pomiarów, takie jak granulat poliamidowy czy papier są niezawodnie wykrywane. Technologia ta góruje nad innymi metodami pomiarów, wykorzystującymi wibracyjne czujniki widełkowe, czujniki ultradźwiękowe czy optyczne – nie posiada ruchomych części i jest niewrażliwa na zmiany przewodności, temperatury i ciśnienia. Dodatkowo, czujniki LBFS nadają się do wszelkich typów zastosowań, które wcześniej wymagały stosowania różnego rodzaju urządzeń.

 

Więcej informacji mogą Państwo znaleźć na stronie www.baumer.com