Metody Lean mogą poprawić poziom BHP oraz zwiększyć jakość i wydajność pracy

Fot. freepik

W artykule opisujemy, jak wykorzystując model jakości, produktywności i bezpieczeństwa w postaci trójnożnego stołka, możemy bezpiecznie znaleźć lepszy sposób wykorzystywania metod Lean w firmie wykonującej prace elektroinstalacyjne.

Bezpieczeństwo w pracy jest integralną częścią kultury firmy Interstates oraz jedną z nóg naszego modelu stołka o 3 nogach. Jakość i wydajność pracy to dwie pozostałe nogi tego stołka. Techniki i procesy, które stosujemy w naszych projektach, prowadzą do uzyskania wysokiej jakości instalacji oraz większej wydajności pracy załogi. Jedną z metod Lean jest planowanie przy użyciu białej tablicy, co zmniejsza ilość przeróbek i poprawia komunikację. Inny proces dotyczy naszego zakładu produkującego prefabrykaty. Wykorzystanie tego zakładu zmniejsza liczbę roboczogodzin na placu budowy i przyspiesza montaż instalacji, aby zrealizować projekt zgodnie z harmonogramem. Jakość i wydajność pracy są głównymi obszarami zainteresowania naszego Zespołu Najlepszych Praktyk.

Zwiększanie jakości i wydajności pracy za pomocą najlepszych praktyk

Nasz Zespół ds. Najlepszych Praktyk przeprowadza rutynowe wizytacje w terenie, aby obserwować nasze załogi i wykonywane przez nie prace. Podczas tych wizytacji członkowie zespołu mierzą przestrzeganie skoncentrowanych na załodze standardów Lean (odchudzanie) i Agile (elastyczność) oraz uczą pracowników z najlepszych bieżących praktyk w przemyśle. Te wizyty pomagają nam zrozumieć, w jakim stopniu wdrażamy nasze metody Lean z członkami naszego zespołu oraz określić najbardziej efektywne podejścia. Ten zespół wzmacnia nasze najlepsze praktyki, co prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa, jakości i wydajności pracy przy realizacji projektów. Metody Lean oraz bezpieczeństwo idą tu w parze.

Gdy nasz Zespół ds. Najlepszych Praktyk odwiedza budowy, udostępnia i wdraża metody, które przyniosły najlepsze rezultaty. Dzielenie się tym, co idzie dobrze na placu budowy, ma kluczowe znaczenie – buduje impet w całym przedsiębiorstwie. Poniżej podajemy jasne przykłady praktyk Lean, które opracował nasz Zespół ds. Najlepszych Praktyk w celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas pracy na budowach czy obiektach.

  • Zestawy do układania korytek kablowych. Taki zestaw daje gładką powierzchnię, po której porusza się piła i zmniejsza liczbę cięć z czterech do dwóch, co czyni tę pracę bezpieczniejszą. Posiada wywiercone otwory do płyt łączeniowych oraz zawiera wszystkie potrzebne narzędzia, oszczędzając czas i zmniejszając obawy o bezpieczeństwo monterów.
  • Metodologia Thread-in-place. Ta procedura skupia się na jednym członku zespołu bezpiecznie wykonującym pracę. Rezultatem jest mniejsze zmęczenie operatora wchodzeniem i schodzeniem z podnośnika oraz z wchodzeniem i wychodzeniem z windy, mniejszym rozproszeniem uwagi i większym skoncentrowaniem na pracy. Stwierdziliśmy, że po zastosowaniu tej metody szybkość instalowania zwiększyła się dwukrotnie i nie było żadnych wypadków przy pracy.
  • Wykorzystanie przebijaka do taśm (plecionek) uziemiających. W tej metodzie zamiast wiercenia w metalu wykorzystuje się przebijak. Wyeliminowana jest potrzeba unieruchamiania obrabianego materiału oraz skręcania przez użytkownika końcowego. Metoda ta nie powoduje powstawania wiórów metalowych. To proste narzędzie zwiększa bezpieczeństwo przy jednoczesnej poprawie wydajności.

Skupiając się na trójnożnym stołku jakości, wydajności i bezpieczeństwa pracy, osiągamy nasz ostateczny cel, jakim jest bezpieczne znalezienie lepszej drogi przy wykorzystaniu praktyk Lean.


Ian Seuser jest dyrektorem ds. bezpieczeństwa, Jeremy Oliver jest specjalistą ds. rozwoju w firmie Interstates z siedzibą w Sioux Center (stan Iowa, USA). Działalność Interstates obejmuje między innymi: usługi konsultingowe, produkcję szaf sterowniczych oraz elektroenergetycznych stacji modułowych, projektowanie i wykonywanie instalacji elektrycznych oraz integrację systemów.