Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA

FANUC prezentuje rozwiązania technologiczne dla przemysłu drzewnego i meblarskiego 

Przemysł drzewny jest jednym z najważniejszych sektorów polskiej gospodarki. Z ogromnym potencjałem, ale także szeregiem wyzwań do pokonania. Rosnące koszty i deficyty surowca, brak rąk do pracy, silna, międzynarodowa konkurencja a nawet zmiany klimatu decydują o potrzebie inwestowania w nowe technologie. Podczas targów DREMA firma FANUC zaprezentuje roboty i dedykowane rozwiązania technologiczne zapewniające wzrost wydajności, poprawę jakości i zwiększenie efektywności kosztowej produkcji. 

W dobie Przemysłu 4.0 innowacyjne technologie stają się kluczowym środkiem rozwoju przemysłu drzewnego w Polsce. Wśród wielu dostępnych możliwości wyróżniają się sprawdzone rozwiązania umożliwiające automatyzację procesów wytwórczych. To one w dużej mierze pozwalają uzyskać zakładom produkcyjnym oczekiwaną wydajność, ograniczyć straty i lepiej zagospodarować dostępne zasoby i  zespoły pracowników. 

– Podczas  zbliżających się targów DREMA w Poznaniu zaprezentujemy rozwiązania dla typowych, często spotykanych w branży drzewnej procesów, tak by odwołując się do konkretnych przykładów przedstawić korzyści wynikające z robotyzacji – mówi Mateusz Amroziński, key account manager, odpowiedzialny w firmie FANUC m.in. za pomoc producentom w analizie i wdrażaniu nowych projektów.

Jedną z prezentowanych aplikacji będzie system zrobotyzowany pracujący w oparciu o robota współpracującego FANUC CRX -10iA/L, wyposażonego w system wizyjny 3D. Podczas pokazu skaner 3DV, zamontowany na robocie, będzie skanował przestrzeń w celu lokalizowania tacek oraz drewnianych walców. Zadaniem robota będzie pobranie drewnianych elementów i ułożenie ich w odpowiednich miejscach wewnątrz tacek. Robotyzacja tego procesu gwarantuje uzyskanie krótkich czasów cyklu, wysokiej precyzji i ograniczenie ryzyka błędów. 

Kolejna aplikacja pokazowa to system robotyzacji procesu produkcji deski podłogowej stworzony przez firmę MONAWI. Pracuje w oparciu o robota przemysłowego FANUC o dużym udźwigu 165 kg oraz zasięgu 2655 mm. Producent stanowiska zrobotyzowanego przedstawi tylko część większego systemu, który został zaprojektowany do współpracy z dwoma maszynami: czopiarką wzdłużną i czopiarką poprzeczną, wiodącego niemieckiego producenta. W związku z tym, że nowoczesne, wysokowydajne obrabiarki przelotowe wymagają ciągłego podawania elementów do obróbki robot jest odpowiedzialny za sztaplowanie i rozsztaplowanie desek, transport materiałów oraz kompleksową obsługę maszyn. Zastosowanie automatyzacji decyduje tu o możliwościach wykorzystania potencjału maszyn, zapewnieniu ciągłości pracy oraz wymaganej wydajności procesu. Dodatkowym atutem jest możliwość przesunięcia ludzi do innych zadań, co prowadzi do zminimalizowania błędów ludzkich i wynikających z tego problemów w postaci reklamacji czy dużej liczby odpadów. Robot przyczynia się do uzyskania wysokiej jakości produktu. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody ręcznego przekładania desek eliminuje ryzyko powstawania obić, zarysowań lub wyszczerbień. Z kolei zwiększenie wydajności procesu redukuje koszt jednostkowy, co generuje większy zysk.

Trzecia z prezentowanych aplikacji została stworzona wspólnie z firmą Lenze. Będzie tu można zobaczyć m.in. jak nowy przemiennik częstotliwości i550 motec radzi sobie w układach dla przemysłu drzewnego oraz przyjrzeć się jego współpracy z robotem marki FANUC. Liczne zintegrowane funkcje i550 motec wpływają na obniżenie kosztów, a możliwości cyfrowe sprawiają, że jest on świetnym, przyszłościowym wyborem. i550 motec można zamontować na motoreduktorze Lenze oraz samodzielnie na linii transportera. Funkcja IO-Link Master umożliwia bezpośrednie podłączanie inteligentnych czujników pracujących w tym standardzie. 

Na stanowisku FANUC będzie można również spotkać się z ekspertami w zakresie bezpieczeństwa pracy w fabrykach z Tech-System Group. Firma zajmuje się pomiarami
i audytami, oceną ryzyka, szkoli, a przede wszystkim – wspiera na drodze do nadania CE. Podczas targów Drema specjaliści chętnie podzielą się doświadczeniami i zaoferują odwiedzającym stoisko rabat na szkolenie z bezpieczeństwa maszyn, organizowane w dniach 19-20 października br. w Gdańsku. 

Mimo niekwestionowanych korzyści wynikających z robotyzacji w polskich zakładach produkcyjnych działających w branży drzewno-meblarskiej robotów wciąż jest niewiele. Warto to zmieniać z myślą o wzmacnianiu konkurencyjności sektora na arenie międzynarodowej.NUC:

FANUC Corporation jest jednym ze światowych liderów w zakresie produkcji systemów sterowania CNC, robotów i maszyn produkcyjnych (ROBODRILL, ROBOCUT i ROBOSHOT) wykorzystywanych w procesach automatyzacji fabryk. Od 1956 roku firma FANUC jest pionierem w rozwoju maszyn sterowanych numerycznie w branży automatyki przemysłowej. Dzięki globalnej strukturze, obejmującej ponad 260 lokalizacji i zatrudniającej ponad 8000 pracowników, FANUC oferuje rozbudowaną sieć sprzedaży, wsparcia technicznego, badań i rozwoju, logistyki oraz obsługi klienta.