Mining Expo 2008

    Cały „górniczy świat” spotkał się w drugiej dekadzie września na Światowej Wystawie Górniczej zorganizowanej w tym roku w nowym obiekcie wystawienniczym na Śląsku – Expo Silesia mieszczącym się w Sosnowcu.

    Mining Expo 2008 jest integralną częścią 21. Międzynarodowego Kongresu Górniczego. Międzynarodowy Kongres Górniczy (World Mining Congress) zrzesza 37 krajów, wśród nich między innymi: Australię, Chiny, Indie, Rosję, Stany Zjednoczone, Ukrainę i inne państwa w których górnictwo jest znaczącym działem gospodarki. Od 7 do 12 września można było zobaczyć nowości z branży górniczej prezentowane przez ponad 280 wystawców z 23 krajów na powierzchni ponad 20 tys. m kw. Uwagę zwracały szczególnie liczne ekspozycje z Chin, Indii, Australii, Turcji oraz z Wielkiej Brytanii. Z ciekawszych urządzeń, które rzadko można zobaczyć zmontowane na powierzchni, to choćby prezentowany przez jednego z naszych największych krajowych wystawców – grupę ZZM-KOPEX – nowy kombajn ścianowy ZZM dużych mocy KSW-2000E oraz kombajn chodnikowy „Wamag” KTW 200.

    Maszyna z ZZM ma 1895 kW zainstalowanej mocy nominalnej.  Może pracować w systemie automatycznym, co polega na odtwarzaniu tzw. skrawu kontrolnego wprowadzonego do pamięci. Obsługa jednym przyciskiem wprowadza kolejne cięcie, tak jak pierwsze kontrolne. Zapis w dowolnym czasie może być zmodyfikowany. Takiego rozwiązania w polskich kombajnach do tej pory nie było. Jednym z najciekawszych rozwiązań w KSW-2000E jest skrzynia aparatury elektrycznej, która przeszła całkowicie na sieć CAN. Nowy kombajn może pracować w ścianach o wysokości urabiania od 2 do 5 metrów, a jego parametry pozwalają na wydobycie od 20 do 30 tys. ton węgla na dobę. „Kopex” wyrasta na trzeciego pod względem wielkości gracza na światowym rynku obsługi zaplecza górniczego, wdrażany obecnie w grupie system informatyczny IFS Applications ma ujednolicić najważniejsze procesy biznesowe w całej grupie, która obecnie liczy 51 firm polskich i zagranicznych.

    (bos)

    www.exposilesia.pl