Misja gospodarcza do Chorwacji dla firm z sektora wodno-kanalizacyjnego

  Firma PHIN Consulting oraz zespół Grupy kapitałowej PHIN wraz z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu mają przyjemność zaprosić Państwa do udziału w pierwszej misji gospodarczej do Chorwacji dla firm działających w branży wodno- kanalizacyjnej. Otwieramy przed Państwem wspaniałe możliwości nawiązania kontaktów biznesowych z lokalnymi firmami i instytucjami, zapoznanie się z klimatem inwestycyjnym, wymogami formalnymi, harmonogramami zbliżających się przetargów i wieloma innymi aspektami, które umożliwią Państwu rozpoczęcie lub rozwinięcie swojej działalności na rynku zagranicznym. Pragniemy nadmienić, że nawet jeśli nie myśleliście Państwo do tej pory o działalności poza granicami Polski, to jest to świetny moment aby rozpocząć ekspansję do Chorwacji, ze względu na niezwykle korzystny dla polskich firm zbieg czynników gospodarczych.

  Dlaczego Chorwacja?

  1 lipca 2013 roku Chorwacja stała się 28. państwem członkowskim Unii Europejskiej. Podpisując traktat akcesyjny, kraj ten zobowiązał się do realizacji niezwykle ambitnych celów na polu inwestycji w strukturę wodno- kanalizacyjną.

  W porównaniu do innych krajów UE, Chorwacja znajduje się znacznie poniżej normy. W większości państw europejskich dane wskazują, że średni poziom ludności podłączonej do sieci wodociągowej wynosi około 90%[1], natomiast w Chorwacji z 295 miast i wsi, w których zbudowano sieć kanalizacji tylko 131 (44%) ma oczyszczalnię ścieków. Ponadto jedynie 27 % całej populacji objęte jest usługą oczyszczania ścieków.

  Wchodząc do Unii, Chorwacja zobowiązała się doprowadzić do stanu, w którym do 2021 roku wszystkie miejscowości powyżej 50 mieszkańców będą miały dostęp do infrastruktury wody pitnej. Ponadto do 2023 r. kraj ten ma w pełni wdrożyć Dyrektywę Urban Wastewater Treatment (91/271/EEC), co oznacza, że wszystkie miejscowości liczące ponad 2 000 mieszkańców będą musiały zostać podłączone do kanalizacji oraz systemu oczyszczania ścieków, z zastrzeżeniem, że aż 88% domostw ma zostać podłączonych w przeciągu kolejnych 9 lat.

  Należy przy tym zauważyc, że chorwackie firmy nie posiadają wystarczającego doświadczenia, aby samodzielnie startować w przetargach na realizację większości dużych, dofinansowanych prze UE inwestycji. Ponadto analitycy chorwackiej spółki PHIN zidentyfikowali problem niedostatecznej ilości specjalistów z zakresu projektowania oraz nadzoru inwestycji wodno- kanalizacyjnych. Ze względu na brak wcześniejszych szeroko zakrojonych akcji inwestycyjnych w infrastrukturę, występuję również niedostateczna podaż produktów budowlanych, powiązanych z branżą wodno- kanalizacyjną. Można się spodziewać, że występująca nisza i perspektywa lukratywnych kontraktów przyciągnie doświadczone firmy z zachodu, zwłaszcza z Włoch, jednak doświadczenie pracowników firmy PHIN Inwestycje, działającej w branży budowlanej w Polsce pokazuje, że rodzime firmy zdobyły już wystarczające doświadczenie, które pozwala na nawiązanie konkurencji z firmami zachodnimi, zachowując przy tym znacznie lepszą rentowność.

  Przedsiębiorcy chorwaccy są świadomi tego faktu i wyrażają żywe zainteresowanie nawiązaniem współpracy z polskimi przedsiębiorstwami, zwłaszcza na polu udostępniania referencji, wsparcia doświadczonych inżynierów, dostarczenia materiałów budowlanych.

  Kim Jesteśmy?

  PHIN jest grupą firm, z których pierwsza narodziła się w Łodzi w 2006 r. Od tamtego czasu dynamicznie rozwijamy się, oferując naszym klientom bardzo szeroką gamę profesjonalnych usług. Grupa Kapitałowa PHIN składa się z dwóch spółek działających na terenie Polski; PHIN Consulting oraz PHIN Inwestycje, a także spółek działających na terenie Chorwacji, Rumunii i Bułgarii. Klientom we wszystkich krajach pomagamy w pozyskiwaniu dofinansowań unijnych, realizowaniu projektów inwestycyjnych, w tym również w ramach usług inżynieryjnych (nadzory inwestorskie, projektowanie), ponadto prowadzimy szkolenia oraz doradztwo biznesowe. Klientom działającym ponadnarodowo, przy wsparciu zagranicznych spółek oferujemy wsparcie w rozwoju swojej działalności na rynki zagraniczne; począwszy od zbadania miejscowego rynku, przygotowania strategii wejścia, biznesplanu, pozyskania zewnętrznego finansowania na rozwój własnej działalności, poprzez pomoc w zarejestrowaniu spółki i jej obsłudze, aż po całkowity outsourcing eksportowy, czyli przejęcie obowiązków oddziału zagranicznego klienta przez naszych pracowników.

   Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów RP zostały utworzone w celu wsparcia polskich firm, w tym w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw w procesie ich internacjonalizacji. Naszą misją jest nie tylko udzielenie pomocy polskim firmom, ale także udzielenie wsparcia firmom zagranicznym, zainteresowanych kupnem Waszych towarów i usług, jak również inwestycjami w naszym kraju.

  Terminy

  Misja potrwa 5 dni. W zależności od preferencji grupy oraz czynników zewnętrznych program może ulec modyfikacjom. Wylot do Zagrzebia będzie miał miejsce 23.06.2014, zaś powrót nastąpi 27.06.2014.

  Agenda, koszty

  Zachęcamy do zapoznania się z agendą wyjazdu oraz cennikiem, zamieszczonymi w oddzielnym pliku

  Osoby do kontaktu w sprawie oferty:

  Polska

  Łukasz Guc- Specjalista ds. Rozwoju Biznesu

  Tel: 42 66 111 02

  Fax: 42 66 111 04

  Kom.: 604 938 221

  e-mail: lukasz.guc@phin.pl

  PHIN Consulting Sp. z o.o.

  Ul. Częstochowska 63

  93-121 Łódź

  Chowacja

  Damir Petrovic – Managing Director

  tel: +385 16140472

  mobile: +385 099 28 55 881

  e-mail: damir.petrovic@phin.eu

  PHIN Consulting & Training d.o.o.

  Lanište 11c/1

  10000 Zagreb