Mniejsze zatrudnienie w tyskiej fabryce Fiata

    Z powodu zmniejszenia zamówień tyska fabryka Fiata z początkiem października zmniejszy zatrudnienie o 435 osób. To pracownicy agencji pracy tymczasowej – podali przedstawiciele fabryki.

    „Decyzja o ograniczeniu liczby pracowników zatrudnionych przez agencję pracy tymczasowej podyktowana jest znacznym spadkiem zamówień z rynków zagranicznych, dokąd jest adresowane prawie 98 proc. produkcji Fiat Auto Poland” – wyjaśnił w piątek rzecznik spółki, Bogusław Cieślar.

    Na terenie tyskiej fabryki Fiata pracuje obecnie ok. 12 tys. osób, z czego blisko 5,5 tys. (po odejściu 435 osób) to załoga Fiat Auto Poland, a pozostali – spółek kooperujących z Fiatem.

    Sygnały o zmniejszającym się popycie na samochody napływały już latem. We wrześniu ogłoszono dwa dni zbiorowego urlopu w dni robocze. Każdy dzień bez produkcji oznacza ok. 2 tys. samochodów mniej. Zakład pracuje w dni robocze na trzy zmiany.

    W ubiegłym roku tyska fabryka, gdzie produkowane są fiaty panda i 500, lancia ypsilon oraz ford ka, wyprodukowała ponad 533 tys. samochodów. Tegoroczny plan zakłada produkcję około 500 tys. aut.