Moduły I/O ze zintegrowanym wyświetlaczem i ochroną przed zmianą ustawień

Balluff, firma specjalizująca się w rozwiązaniach dla sieci przemysłowych i produkcji czujników, jako pierwsza wypuściła na rynek moduły I/O z podświetlanym wyświetlaczem LCD. Nowe moduły nie tylko ułatwiają adresowanie w sieci, ale posiadają także wiele dodatkowych funkcji, do których należą: bit blokujący ( lock bit), funkcja wykrywania i naprawiania błędów (search&rescue), identyfikacja urządzenia. Dzięki nim operatorzy systemów i maszyn mają zapewnioną lepszą ochronę przed nieautoryzowaną zmianą ustawień, mogą wygodniej dokonywać czynności konserwacyjnych, a także polepszona została dostępność systemu oraz produktywność. Nowa generacja modułów jest dostępna w wersjach dla CC-Link, Ethernet/IP i Profinet. Wersje dla innych powszechnie wykorzystywanych systemów magistral będą dostępne wkrótce.

 

Przez ponad cztery lata moduły I/O Balluff z maksymalnie 32 wejściami i wyjściami były niezastąpione w świecie automatyki i budowy maszyn. Ich charakterystyczne cechy to wzmocniona, odlana w całości z cynku obudowa, płaski profil z zaokrąglonymi krawędziami, duża jasna powierzchnia wyświetlacza jak również łatwość montażu dzięki dwóm tylko punktom mocowania.

Nowa generacja modułów I/O posiada podświetlany wyświetlacz LCD, który otwiera nowe możliwości dla operatorów w zakresie ustawień, konserwacji i napraw. Szybkość transmisji, adres węzła oraz informacje o warstwie sprzętowej i programowej modułu oraz inne dane mogą być teraz wizualizowane, co znacznie ułatwia diagnostykę i polepsza dostępność systemu.

Mechaniczne elementy, takie jak narażone na zniszczenia obrotowe przełączniki, zostały całkowicie wyeliminowane. Sprawia to, że nowa generacja modułów o stopniu ochrony IP 67 jest jeszcze bardziej wytrzymała i niezawodna niż poprzednia seria. Menu na jasnym wyświetlaczu o dużej rozdzielczości jest łatwe w użyciu i intuicyjne. Dwa przyciski są używane do wprowadzania i wyświetlania pojedynczych punktów menu. Cechą specjalną modułów jest zintegrowana ochrona przed zmianą ustawień.

Oznacza to, że wyświetlacz może być zablokowany przez PLC, zapobiegając tym samym nieautoryzowanemu dostępowi. Nowa generacja modułów jest wyposażona w zintegrowaną funkcję autodiagnostyki (search&rescue). Dwie diody LED sterowane przez PLC umożliwiają operatorowi wizualizację wstępnie zdefiniowanych zdarzeń – wskazujących na błędy w pracy modułu i portów – dokładnie w miejscu ich powstania

Interesujący jest także zintegrowany serwer www będący charakterystyczną cechą wersji modułów dla Ethernet/IP oraz Profinet. Wykorzystując standardową przeglądarkę internetową, użytkownik ma dostęp do zaawansowanych funkcji diagnostycznych, jak np. podświetlenie wszystkich wskaźników LED znajdujących się na module. W zakładce „Właściwości urządzenia” można określić parametry dla np. urządzeń podłączonych do portu IO-Link. Inne funkcje są dostępne w zakładce „Konfiguracje” – m.in. przypisywanie adresów IP.

www.balluff.pl