Motoryzacyjny kamień węgielny

    13 listopada we Wrześni odbyło się oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego pod fabrykę samochodów Volkswagen. Pierwsze modele Volkswagen Crafter zjadą z linii produkcyjnej w drugiej połowie 2016 roku. W uroczystości wzięli udział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, podsekretarz stanu w MG Ilona Antoniszyn-Klik, prezes PAIiIZ Sławomir Majman oraz przedstawiciele koncernu Volkswagen.

    Wicepremier Janusz Piechociński zaznaczył, że decyzja o lokalizacji fabryki niemieckiego koncernu w Polsce jest potwierdzeniem atrakcyjności inwestycyjnej Polski. – Dzisiejsza uroczystość wmurowania kamienia węgielnego jest również początkiem, mam nadzieję, długoletniej współpracy z lokalnymi firmami, które mogą dostarczać usługi na wysokim poziomie – dodał wicepremier. – Taka inwestycja jak Volkswagena nie zdarza się codziennie. Ani w skali kraju ani nawet kontynentu – powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

    Na powierzchni 220 ha powstanie nowoczesna hala budowy karoserii, lakiernia, hala montażu oraz park dostawców wraz z przestrzenią logistyczną. Inwestycja koncernu to również nowe miejsca pracy. Zatrudnienie znajdzie 3 tysiące osób. – Myślę, że jeszcze wiele lat upłynie, nim kolejna tego typu inwestycja pojawi się w Europie – tak duża i tak kapitałochłonna. Jestem pewien, że ten imponujący swym rozmachem projekt przyczyni się do reindustrializacji Polski – dodał Majman.

    Źródło: PAIiIZ

    Zdjęcie: PAP