Największa na świecie elektrownia słoneczna w Portugalii

    Firma GE zainwestuje 60,2 miliona euro w budowę w Portugalii największej na świecie elektrowni słonecznej, która używać będzie promieni słonecznych i przyczyni się do rozwoju alternatywnych źródeł energii w Europie. W maju br. firma GE, Energy i jej partnerzy w tym projekcie (Power Light i Catovento) rozpoczęli budowę elektrowni o mocy 11 megawatów w Serpa w Portugalii. Zakończenie inwestycji jest przewidziane najpóźniej na styczeń 2007.

    Projekt elektrowni, która otrzyma dofinansowanie od rządu Portugalii, będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem GE w Europie. Rządy krajów europejskich oferują subsydia na rozwój źródeł energii alternatywnych wobec ropy naftowej, aby zwiększyć produkcję energii elektrycznej bez wzrostu emisji dwutlenku węgla, najważniejszego gazu cieplarnianego, powodującego globalne ocieplenie planety.

    Elektrownia słoneczna ma wytwarzać wystarczająco dużo energii, aby zasilić 8000 gospodarstw domowych. Ponadto zmniejszy roczną emisję dwutlenku węgla o 30 tysięcy ton, w porównaniu z elektrownią o podobnej mocy, używającą paliw kopalnych.

    Nowa instalacja będzie jeszcze większa niż największa obecnie tego typu elektrownia w Bawarii w Niemczech.

    www.ge.com