Największe inwestycje zagraniczne 2009 r.

  Montownia maszyn przeładunkowych firmy Cargotec Poland została uznana przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych za największą zagraniczną inwestycję 2009 r. Jej wartość szacowana jest na ponad 64 mln euro – poinformował prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

  Wśród inwestorów, których działania stworzą najwięcej nowych miejsc pracy, Agencja wyróżniła firmę IBM Polska. W kategorii „nowoczesne technologie” wygrała firma Governor Poland.

  Inwestycja Corgoteca powstanie na terenie Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii w Stargardzie Szczecińskim. Do 2013 roku w zakładzie będzie zatrudnionych 400 osób. Firma będzie wytwarzała m.in. wózki widłowe, dźwigi suwnicowe, wozy bramowe i cięgniki terminalowe.

  „Była to jedna z najbardziej skomplikowanych inwestycji w historii PAIiIZ; wymagała harmonijnej współpracy 32 instytucji i przedsiębiorstw w Polsce” – ocenił szef Agencji.

  Tomasz Biliński z fińsko-szwedzkiej firmy Cargotec powiedział, że o wyborze lokalizacji zakładu zadecydowały m.in. dobre warunki transportowe, możliwość znalezienia odpowiedniej załogi oraz dobra współpraca z miejscowymi władzami administracyjnymi. Poinformował, że inwestycja została już rozpoczęta, a w nowej firmie pracuje 90 osób. Zakończenie inwestycji planowane jest do 2013 roku.

  Wśród inwestorów tworzących najwięcej miejsc pracy Agencja wyróżniła firmę IBM Polska. Jak podkreśliła dyrektor generalny IBM Anna Sieńko, plany firmy zakładają zatrudnienie w ciągu kilku lat ok. 2000 informatyków we Wrocławiu. Będą oni administrować serwerami, bazami danych, sieciami czy aplikacjami. IBM zamierza utworzyć we Wrocławiu jedno ze światowych centrów informatycznych.

  Sieńko wyjaśniła, że o wyborze Wrocławia zdecydowała przede wszystkim łatwość pozyskania wysokiej klasy specjalistów. Rozpoczęcie działalności operacyjnej tej placówki planowane jest na 2010 r.

  Woodward Governor Poland, która wygrała w kategorii „nowoczesne technologie”, jest częścią amerykańskiej korporacji o tej samej nazwie. Podstawową działalnością firmy jest projektowanie, produkcja i serwis urządzeń sterujących dla branży lotniczej – poinformował Majman. Inwestycja, która została ulokowana w podkrakowskich Niepołomicach, warta jest ok. 35 mln zł.