(Nie)zwykły tablet game-changerem w logistyce magazynowej

W kontekście zarządzania magazynem urządzenia mobilne znane z codziennego użytku stają się dziś tanią i wszechstronną alternatywą dla ciężkich przemysłowych komputerów przenośnych czy klasycznych skanerów o wysokim koszcie posiadania. O tym, jak dokładnie „cywilny” tablet czy smartfon może wspomagać procesy logistyczne, mówi Monika Czech, KNOX Focus Sales Specialist w firmie KOMSA Poland, będącej jednym z liderów dystrybucji ICT w Polsce.

Szybka i elastyczna obsługa stocków ma kluczowe znaczenie w czasach, gdy operacje magazynowe znajdują się pod stale rosnącą presją. Wystarczy przywołać przykład liderów e-handlu, którzy nieustannie podnoszą poprzeczkę w zakresie realizacji zamówień, przechodząc coraz częściej z dostaw dwudniowych na dostawy następnego dnia, a obecnie w wielu regionach nawet tego samego. To stale rosnące tempo to wynik impulsu, jaki idzie z rynku od konsumentów. Według badania Gemius „E-commerce w Polsce 2023” dostawa, która odbywa się do 12 godzin od złożenia zamówienia, stanowi czynnik motywujący do częstszych zakupów dla aż 83% respondentów.

W takich dynamicznych warunkach już samo usprawnienie i automatyzacja procesów skanowania towarów może znacząco poprawić efektywność pracy. Jak podkreśla Monika Czech, KNOX Focus Sales Specialist w KOMSA Poland:

–- Pracownicy magazynowi muszą być dziś w stanie szybko i dokładnie odbierać, składować, kompletować, pakować i wysyłać towary, a także wykonywać czynności związane z utrzymaniem zapasów. Wszystkie te działania można wspierać za pomocą lekkich i łatwych w obsłudze urządzeń przenośnych typu tablet czy smartfon z systemem Android. Są one znacznie mniej uciążliwe podczas długich i wyczerpujących zmian w dużych magazynach. Dodatkowo, dzięki instalacji specjalnego oprogramowania, na przykład w urządzeniach mobilnych Samsung jest to Knox Capture, można zamienić je w poręczny, a zarazem potężny skaner kodów kreskowych o wielu funkcjonalnościach. Mam na myśli choćby jednoczesne sczytywanie wielu kodów do bazy i ich automatyczne segregowanie, co pozwala znacząco oszczędzić czas. Z kolei dzięki zastosowaniu rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality) tablet po sczytaniu kodu może wizualnie podpowiedzieć, jaki produkt jest na regale paletowym lub samej palecie. Takich właściwości nie są w stanie zapewnić klasyczne czytniki przemysłowe. Samo przełączanie pomiędzy smartfonem a funkcją skanera jest banalnie proste i odbywa się na zasadzie zaprogramowania jednego przycisku „naciśnij, aby skanować”.

Do zalet urządzeń mobilnych z systemem Android w służbie logistyki można zaliczyć także ułatwione szkolenie nowych pracowników z ich obsługi. Wszystko za sprawą znajomego
i intuicyjnego dla przeciętnego użytkownika interfejsu. Jest to szczególnie wartościowe
w przypadku osób zatrudnianych czasowo, w okresie natężonego ruchu w obsłudze zamówień, np. cyber weeków czy Świąt Bożego Narodzenia.

Bezpieczne zarządzanie magazynem

Kolejnym mocnym argumentem za stosowaniem popularnych tabletów i smartfonów
w logistyce magazynowej jest kwestia bezpieczeństwa firmowych danych i pełna kontrola nad urządzeniami. Na ten aspekt zwraca uwagę ekspertka KOMSA Poland:

–- W przeciwieństwie do urządzeń przemysłowych ze starzejącymi się systemami operacyjnymi, nowoczesne smartfony i tablety są bardzo bezpieczne. Na przykład te oferowane przez Samsung mają wbudowaną bezpośrednio na poziomie hardware’u i software’u platformę bezpieczeństwa Knox, która zapewnia solidną ochronę poufnych danych firmowych. Dwie strefy użytkownika pozwalają oddzielić przechowywane informacje służbowe od osobistych, dzięki czemu te firmowe pozostają zaszyfrowane i odizolowane od wszystkiego, co pracownik samodzielnie dodaje czy ściąga na urządzenie. Dział IT może też dzięki dodatkowym usługom zablokować urządzenie, aby można było go używać wyłącznie do celów inwentaryzacji lub innych określonych zadań poprzez blokowanie kart SD i pamięci USB, ograniczenie roamingu czy wyłączanie mikrofonu, kamery w czasie pracy. Może też określić najbardziej energochłonne aplikacje i prowadzić monitoring zużycia baterii na poszczególnych zmianach. A także zlokalizować miejsce przebywania pracownika w przypadku braku kontaktu, np. spowodowanego wypadkiem na hali.

Jak widać, współczesne tablety i smartfony mogą nie tylko z sukcesem zastąpić specjalistyczne urządzenia przemysłowe pod względem podstawowych funkcjonalności, ale także zapewnić szeroko rozumianą wartość dodaną. Niższe koszty posiadania, łatwiejszy procesy szkoleniowe czy bezpieczeństwo pracownika i firmowych danych.


KOMSA Poland A Westcoast Group Company