Nowa era w kalibracji obiektowej

22 lutego 2012 zadebiutował nowy kalibrator Beamex MC6. Firma Beamex to czołowy producent urządzeń do kalibracji przyrządów pomiarowych. Najbardziej popularnymi produktami fińskiego producenta są kalibratory wielofunkcyjne MC5, MC5-IS, MC4 i MC2 a także piece i pompki kalibracyjne. Dziś na rynek wkracza zupełnie nowy model kalibratora wielofunkcyjnego do pracy w terenie – Beamex MC6.

Firma Beamex znana jest na całym świecie z bezkompromisowego podejścia do dokładności swoich przyrządów – musi być nawyższa w swojej klasie. Dlatego też wprowadzony w 2012 roku  do oferty MC6 jest jednym z najdokładniejszych dostępnych na rynku kalibratorów do pracy na obiekcie. Standardowo, każdy kalibrator dostarczany jest z kompletem świadectw wzorcowania Akredytowanego Laboratorium zgodnie z ISO 17025.

Obok wyjątkowej dokładności, jedną z głównych cech MC6 jest łatwość obsługi. Kalibrator wyposażony jest w duży kolorowy, dotykowy ekran o przekątnej 5.7” z interfejsem użytkownika w wielu językach (w tym język polski!). Wszystko to umieszczono w wyjątkowo solidnej, odpornej na wstrząsy i szczelnej obudowie IP65.

MC6 jest unikalnym przyrządem pomiarowym, w którym zastosowano najnowsze osiągnięcia technologiczne zachowując przyjazną dla użytkownika funkcjonalność. Wyjątkowość MC6 wynika również z faktu, iż łączy on różne tryby pracy w jednym urządzeniu, a każdy z trybów jest zoptymalizowany w zależności od przeznaczenia.

Częstą sytuacja w warunkach procesowych jest nagła potrzeba szybkiego wykonania prostego pomiaru. Zwykle w tym celu używa się uniwersalnego miernika, ponieważ jest on łatwy w użyciu, a niektóre kalibratory wielofunkcyjne mogą być zbyt wolne i trudne w obsłudze. MC6 w trybie Miernik jest odpowiedzią firmy Beamex na tego typu zastosowania, pozwalając na szybki pomiar bez konieczności stosowania odrębnego urządzenia.

Tryb Kalibrator przeznaczony jest do wzorcowania różnych przyrządów procesowych. Często zachodzi potrzeba wykonania sprawdzenia lub wzorcowania przyrządu/przetwornika posiadającego wejście i wyjście. Aby wykonać takie wzorcowanie zwykle potrzebne są dwa urządzenia lub urządzenie, które może wykonać dwie czynności równocześnie tzn. zadać wartość na jego wejście i zmierzyć sygnał na jego wyjściu. Z wykorzystaniem kalibratora MC6 proces ten jest prosty i szybki.

Tryb Kalibrator Dokumentujący przeznaczony jest do wzorcowania i dokumentowania wyników wzorcowania. Z uwagi na fakt, iż we współczesnych zakładach produkcyjnych istnieje obligatoryjność dokumentowania wzorcowania, brak kalibratora dokumentującego pociąga za sobą konieczność ręcznego sporządzania dokumentacji. Wymaga to poświęcenia cennego czasu i jest przyczyną powstawania błędów. Tryb Kalibratora Dokumentującego MC6 i oprogramowanie kalibracyjne CMX pozwalają zaoszczędzić nawet 50% czasu poświęcanego na wzorcowanie.

Tryb Rejestrator Wielokanałowy przeznaczony jest do rejestracji różnych wyników pomiarów i pozwala na rejestrację nawet z 9 kanałów równocześnie.

 

Tryb Komunikator pozwala na diagnostykę i komunikację z urządzeniami HART, FOUNDATION Fieldbus i Profibus PA. Cała elektronika komunikatora dla wszystkich protokołów jest wbudowana w MC6, włącznie z wewnętrznym zasilaniem pętli z różnymi impedancjami wymaganymi dla różnych szyn zbiorczych. Oznacza to, że nie ma potrzeby używania zewnętrznego zasilania pętli lub rezystorów. Co ważne, wykonywanie połączeń jest niezwykle proste – wystarczy podłączyć dwa przewody doprowadzające MC6 do przetwornika.

Komunikator MC6 może być używany ze wszystkimi typami przyrządów fieldbus, nie tylko przetwornikami ciśnienia i temperatury. Co niemniej ważne, w MC6 mogą zostać zainstalowane jednocześnie wszystkie 3 protokoły (HART, FOUNDATION Fieldbus i Profibus PA).

Więcej na temat MC6: http://www.introl.pl/pl/katalog/Introl_kalibratory_wielofunkcyjne/kalibrator_beamex_mc6