Nowa fabryka motoryzacyjna w katowickiej strefie

    W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wkrótce rozpocznie się budowa nowej fabryki segmentu automotive. Ma ona pracować dla producentów samochodów w Europie Środkowej i Wschodniej.

    Niemiecka firma Mubea, producent części dla motoryzacji uzyskała pozwolenie na działalność gospodarczą w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Na dwudziestohektarowej działce w Strefie Aktywności Gospodarczej Gminy Ujazd jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa dwóch hal produkcyjnych o powierzchni 10 tys. mkw każda i budynku biurowego. Produkcja ma się zacząć w roku 2016. Rekrutacja pierwszych pracowników ruszyła już wiosną. Docelowo firma chce zatrudnić do roku 2020 ponad 350 osób. 

    Mubea produkuje przede wszystkim różnego rodzaju sprężyny dla motoryzacji (zarówno na pierwszy montaż, jak i aftermarket) oraz dla przemysłu. Ma zakłady w Europie, Azji i obu Amerykach. Pierwsi polscy pracownicy szkolą się w Czechach, ale zakłady firmy znajdują się w 10 europejskich państwach. Na całym świecie firma zatrudnia 10 200 pracowników, a jej obroty w ubiegłym roku wyniosły 1,62 mld euro. 

    Źródło: WNP