Nowa instalacja Hitachi Energy do uzdatniania cieczy izolacyjnych w transformatorach zapewni lepszą jakość, niezawodność i efektywność energetyczną

Nowa inwestycja w łódzkim kampusie produkcji transformatorów Hitachi Energy przyspieszy trzykrotnie proces uzdatniania cieczy izolacyjnych transformatorów. Gwarantuje to najlepszą jakość i niezawodność olejów izolacyjnych, zwiększa wydajność energetyczną procesu o 30% i spełnia najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju.

Fot. Hitachi Energy

Łódzki kampus Hitachi Energy, zaawansowane technologicznie centrum badawcze i produkcyjne transformatorów mocy i rozdzielczych, dostarczające zamówienia do klientów na całym świecie, zainwestował w najnowocześniejszą stację uzdatniania olejów stosowanych do produkcji tych urządzeń. Instalacja pozwoli trzykrotnie przyspieszyć proces uzdatniania cieczy izolacyjnych, jednocześnie zapewniając oszczędność energii i spełnianie najwyższych standardów zrównoważonego rozwoju.

Olej w transformatorach pełni zarówno funkcję izolacyjną, jak i chłodzącą, co jest niezbędne do ich prawidłowego działania. Musi być podgrzany do odpowiedniej temperatury i przefiltrowany w celu pozbycia się zanieczyszczeń stałych, a także usunięcia wilgoci i gazów. Każdy rodzaj transformatorów, z których wiele projektowanych jest według unikalnych potrzeb klienta, ma indywidualne wymogi dotyczące cieczy izolacyjnej.

Nowa stacja olejowa w łódzkim centrum produkcyjnym będzie jedną z największych takich instalacji w Grupie Hitachi na świecie i posłuży jako punkt dostawy cieczy elektroizolacyjnych do zakładów, a także magazynowania i uzdatniania oleju potrzebnego do wypełnienia transformatora. To najnowocześniejsza, elastyczna instalacja, która pozwala jednocześnie przygotowywać cztery gatunki oleju, o różnych parametrach technicznych, charakterystycznych dla różnych typów transformatorów.

Wszystkie operacje, które w dotychczasowej stacji olejowej wykonywane były manualnie, w nowej olejarni zostały zautomatyzowane. Instalacja została opomiarowana w celu sprawnego zarządzania procesem rafinacji oraz zapewnienia, że płyny doskonale spełniają najwyższe wymagania środowiskowe.

– Transformatory z naszych łódzkich zakładów biorą udział w zasilaniu wielu największych inwestycji energetycznych na świecie. W całej Europie są wykorzystywane przez największe zakłady energetyczne, w centrach danych czy na farmach wiatrowych. Ich bezawaryjność jest tam na wagę złota. Nowa instalacja zapewni niezawodną i bezpieczną pracę naszych transformatorów. Pomoże nam również zadbać o elastyczną i szybszą produkcję przy zwiększonej efektywności energetycznej, a także to, abyśmy mogli szybciej odpowiadać na zapotrzebowanie klientów i dostarczać im coraz bardziej zrównoważone urządzenia – mówi Mateusz Kowalczykiewicz, dyrektor ds. operacyjnych w Hubie Transformatorów Suchych, Dystrybucyjnych i Trakcyjnych w Hitachi Energy.


Hitachi Energy