Nowa seria węży do chłodziwa firmy norelem

Nowa seria węży do chłodziwa firmy norelem

Węże do chłodziwa mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa działania, konserwacji oraz żywotności maszyn do obróbki metali. Dzięki szerokiemu asortymentowi modułowych węży i komponentów firmy norelem konstruktorzy i producenci mogą obecnie tworzyć niemal nieograniczone kombinacje tych ważnych elementów.

Węże do chłodziwa (znane także jako węże elastyczne) są często spotykane w maszynach do obróbki metali, takich frezarki i tokarki, gdzie dostarczają specjalną emulsję, która zapewnia smarowanie maszyny i elementów obrabianych oraz utrzymuje niską temperaturę pracy.

Właściwe smarowanie jest istotne, ponieważ tarcie zewnętrzne w postaci kontaktu metalu z metalem generuje około jednej trzeciej ciepła powstającego w procesach obróbki maszynowej. Gdy strefa skrawania ma zapewnione optymalne smarowanie, obróbka staje się bardziej wydajna, redukując w ten sposób tarcie zewnętrzne.

“Ciepło generowane podczas obróbki ma istotny wpływ na zużycie narzędzia skrawającego. Redukując jego temperaturę, nawet tylko w niewielkim stopniu, znacznie wydłużamy okres eksploatacji”, mówi Marcus Schneck, CEO firmy norelem. „W tym zakresie nasza oferta naprawdę się wyróżnia – jej wszechstronność i elastyczność oznacza, że chłodziwo jest precyzyjnie doprowadzane, przy zachowaniu optymalnych wartości przepływu.”

Asortyment produktów firmy jest odpowiedni również do innych zastosowań. Obejmuje on węże do systemów sprężonego powietrza oraz węże ssawne i próżniowe. Te ostatnie umożliwiają odciągnięcie dymu, zanieczyszczeń i resztek cieczy powstałych podczas obróbki. Z drugiej strony węże do chłodziwa można wyposażyć w osłony ochronne zabezpieczające maszyny przed uszkodzeniem lub umieścić na nich kamery monitorujące wyposażenie.

Dzięki niezliczonym złączkom i końcówkom oraz wszechstronnemu wyborowi dysz, zaworów i akcesoriów, węże do chłodziwa oferują praktycznie nieograniczone kombinacje. Produkty są dostępne w trzech średnicach: 1/4’’ (6,7 mm), 1/2’’ (12, 9 mm) i 3/4’’ (19,8 mm). Modułowe złączki pozwalają w razie potrzeby wydłużać i skracać węże.

Prezentowane węże nie przewodzą prądu i mogą być stosowane w procesach obróbki elektroerozyjnej (EDM), ponadto nie rdzewieją i są odporne na większość chemikaliów i rozpuszczalników. Utrzymują stabilność pozycji przy ciśnieniu roboczym do 3,5 barów i przepływie rzędu 950 l/min dla wersji ¼’’, 1800 l dla ½’’ i 4300 l dla ¾’’ oraz są odporne na temperatury z zakresu od -20 °C do +80°C.

Podstawowe produkty są dostępne w kolorach niebieskim i czarnym, natomiast dedykowane akcesoria są pomarańczowe. Więcej informacji o firmie norelem i ofercie akcesoriów technicznych można znaleźć na stronie www.norelem.pl


Źródło: norelem