Nowa wersja PAM-RTM dla CATIA V5

  Podczas targów SAMPE 2007 (3–5 czerwca 2007 r., Baltimore, USA) ESI Group zaprezentowała nową wersję oprogramowania PAM-RTM dla CATIA V5, przeznaczonego dla przemysłu lotniczego, stoczniowego i samochodowego. Aplikacja służy do symulacji produkcji kompozytów techniką wtrysku na wzmocnienia z włókna, przy zastosowaniu takich metod, jak RTM czy VARTM (Vacuum Assisted RTM). Trójwymiarowe modelowanie umożliwia analizowanie detali o dużej grubości z optymalizacją pod względem termicznym.

  Od ponad dziesięciu lat przeprowadza się symulacje wtrysku na wzmocnienia z włókna z zastosowaniem metody RTM (formowania przetłocznego). W ostatnich latach ESI Group dostosowała oprogramowanie PAM-RTM do potrzeb wynikających z nowych programów produkcji samolotów. PAM-RTM dla CATIA V5 umożliwia projektowanie i opracowywanie nowych narzędzi i technik produkcji dla materiałów kompozytowych. Oprogramowanie testuje projekt formy i parametry procesu produkcji w celu osiągnięcia efektywnego wtrysku już w pierwszej próbie.

  PAM-RTM dla CATIA V5 w pełni wykorzystuje integrację algorytmów symulacyjnych z geometrią właściwą dla CATIA V5. Znacznie skraca cykl symulacji poprzez bezpośrednie powiązanie projektu formy z wynikami symulacji. Umożliwia również dokonanie analizy wtrysku na modelu CAD, co gwarantuje spójność przepływu danych geometrycznych w procesie podlegającym ciągłemu doskonaleniu, a w efekcie daje oszczędność czasu i ograniczenie kosztów.

  – Dzięki tej aplikacji ESI Group wprowadza bezpośrednie powiązanie pomiędzy cyfrową symulacją produkcji detali kompozytowych metodami wtrysku na wzmocnienia z włókna a oprogramowaniem CATIA V5 CPD (Composites Part Design). Umożliwi to inżynierom ponowne wykorzystanie wszelkich informacji generowanych podczas projektowania do szybszego tworzenia modeli wtrysku i wtłaczania – wyjaśnia dr Patrick de Luca, odpowiedzialny za rozwiązania dla branży kompozytów w ESI Group.

  Program PAM-RTM dla CATIA V5 jest w sprzedaży od 1 lipca 2007 r.

  www.esi-group.com