Nowe inwestycje w SSEMP

  260 osób otrzyma pracę w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. 6 nowoczesnych zakładów powstanie w ciągu kilkunastu miesięcy. Firmy deklarują inwestycje w wysokości około 62 mln zł. Tymczasem zarząd strefy kończy negocjacje z kolejnymi dwoma kontrahentami.

  Firmy, które w ciągu najbliższych tygodni otrzymają zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy, specjalizują się w branżach poligraficznej i hydraulicznej. – Nakłady inwestycyjne szacujemy na ponad 70 mln zł – mówi prezes strefy Iwona Krawczyk.

  Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości w ciągu 16 lat funkcjonowania wydała 93 zezwolenia. Nakłady inwestycyjne sięgają 1,627 mld zł, stworzono 4738 miejsc pracy. Tylko ubiegły rok przyniósł 6 zezwoleń. To szansa na pracę w dobrze rozwijających się nowoczesnych firmach.

  Lada moment w Kamiennej Górze zacznie działać pracownia chemiczna. Piotr Barański inwestuje 2,5 mln zł, by zająć się odzyskiwaniem złota i przygotowywaniem go dla przemysłu jubilerskiego. Metal szlachetny zamierza sprowadzać z całej Europy. Także w Kamiennej Górze, wiosną zostanie wybudowana nowoczesna hala zakładu ANDY (zezwolenie z 2010 r.). Firma z kapitałem polskim już szkoli pracowników, by jak najszybciej rozpocząć produkcję wysokospecjalistycznych mat izolacyjnych. Zadeklarowane nakłady inwestycyjne to 1,2 mln zł.

  Lubań dzięki kooperacji dwóch firm rozsławią w świecie wykonywane na indywidulane zamówienia żyrandole, które trafią do sieci ekskluzywnych hoteli, kasyn, centrów biznesowych, parlamentów, uniwersytetów.

  Jak zapewniają konstruktorzy, im bardziej skomplikowany projekt, tym większe dla nich wyzwanie i jeszcze większe zadowolenie z jego realizacji – mówi prezes zarządu Iwona Krawczyk.

  Obie firmy, które zdecydowały się uruchomić produkcję w strefie, reprezentują kapitał polski: pierwsza już działająca w Lubaniu od 2003 roku – Konstal na reinwestycję wyda 4,5 mln zł, druga – One, będzie budowana od podstaw (nakłady – około 1 mln zł). Powstaną na terenie byłego Zakładu Napraw Taboru Kolejowego. Obecnie rozbierane są byłe hale produkcyjne. Tym samym podupadający teren zyskuje nowe, atrakcyjne gospodarczo oblicze. Produkcja ruszy jeszcze w tym roku.

  Rena, spółka z kapitałem niemieckim, zadeklarowała nakłady inwestycyjne w wysokości 9 mln zł. Swój zakład ulokowała w podstrefie Nowogrodziec. Dostarcza macierzystej grupie Rena obudowy i komponenty do automatów galwanicznych, wykorzystywanych w technice solarnej. Specjalizuje się także w obróbce galwanicznej płyt obwodów drukowanych.

  To właśnie dynamiczny wzrost zapotrzebowania na urządzenia służące do uzyskiwania energii odnawialnej stworzył warunki do realizacji kolejnego projektu inwestycyjnego grupy Rena na terenie naszej strefy – zadowolenia nie kryje Iwona Krawczyk.

  Na dwie inwestycje zdecydowała się spółka Energomontaż Zachód w podstrefie Żmigród. Łącznie będą one kosztować około 45 mln zł. Program produkcyjny firmy skupia się na wykonywaniu urządzeń i konstrukcji stalowych dla przemysłu energetycznego, wydobywczego, hutniczego, petrochemicznego i ochrony środowiska.

  www.ssemp.pl