Nowe sprężarki śrubowe pozwalają w dużych zakładach produkcyjnych obniżyć koszty energii

Nowe sprężarki śrubowe firmy Ingersoll Rand serii R z linii Next Generation, modele 200-250kW, pozwalają w dużych zakładach produkcyjnych obniżyć koszty energii nawet o 40 000 euro.

Dostępne są już nowe, jeszcze wydajniejsze modele sprężarek: RS200 do RS250kW.

Ingersoll Rand®, światowy lider technologii sprężonego powietrza i usług z tym związanych, zaprezentował nowe modele w swojej gamie olejowych sprężarek śrubowych New Generation z serii R, które są efektywnym energetycznie rozwiązaniem dla klientów, którzy potrzebują dużych ilości sprężonego powietrza.

Modele od RS200 do RS250, szczytowe osiągnięcie w dziedzinie kompresorów, są teraz dostępne w wersjach jedno- lub dwustopniowej, która ma o 16 % większą podaż powietrza. Nowe sprężarki o stałej prędkości obrotowej są o 10% wydajniejsze od poprzedników, podczas gdy modele o zmiennej prędkości obrotowe są nawet 35% wydajniejsze od średniej rynkowej. 

„Taka niesamowita wydajność nowych sprężarek, bez kompromisów w kwestii niezawodności, to odpowiedź na rosnące wymagania przemysłu co do zwiększania produktywności przy jednoczesnej redukcji zużycia energii,” mówi  Erik Seidel, wiceprezes działu produktów dla sprężonego powietrza w Ingersoll Rand. „Nasze nowe modele serii R, RS200 do RS250 z linii Next Generation pomagają klientom zwiększyć niezawodność całego systemu oraz zmniejszyć jego całkowity koszt utrzymania, co uzyskano dzięki nowoczesnej konstrukcji i nowym funkcjonalnościom. Przekłada się to na konkretne oszczędności.”

Nowe produkty Ingersoll są dedykowane do pracy w zakładach pracujących 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, które do swojego funkcjonowania wymagają dużych ilości sprężonego powietrza i potrzebują sprzętu godnego zaufania. Jak pokazują niezależne testy, dzięki zwiększonej wydajności i poprawionej konstrukcji, w przeciągu dwóch lat można osiągnąć na jednym kompresorze oszczędności na energii rzędu 40 000 euro w porównaniu do poprzednich modeli[1]. Modele RS200 – RS250kW to już trzecia premiera w serii R w linii Next Generation, po kompresorach o stałej i zmiennej prędkości obrotowej o mocach od 30 do 37kW wprowadzonych kolejno w 2015 i w 2016.

Ingersoll Rand RS250-Air Flow Air Cooled

Najważniejszą cechą nowych kompresorów z linii Next Generation jest specjalna konstrukcja komór powietrznych, zwiększająca ich wydajność. Nowe sprężarki są dostępne zarówno w wersji jedno- jak i dwustopniowej. Modele dwustopniowe to najwydajniejszy obecnie sprzęt. 

Każda nowa sprężarka posiada w standardzie ma zabezpieczenie Progressive Adaptive Control Protection, technologię V-shield™, pływający układ chłodzenia

i smarowanie olejem Ultra EL Lubricant. Cechy te pozwalają na pracę z maksymalną wydajnością nawet przez bardzo długie okresy czasu.

–       Zabezpieczenie PAC Protection to unikalny algorytm opracowany przez Ingersoll Rand, który zintegrowany jest w systemie sterowania każdego kompresora. System monitoruje kluczowe wskaźniki wydajności, co pozwala stwierdzić, czy zbliża się termin wymiany części lub materiałów eksploatacyjnych, lub czy temperatura pracy systemu nie jest zbyt wysoka.

W takiej sytuacji system dokonuje korekty parametrów pracy, co pozwala uniknąć przeciążenia, a w rezultacie awarii silnika.

–       Technologia V-shield zabezpiecza wszystkie najważniejsze połączenia przy pomocy specjalnych o-ringów odpornych na zniekształcenia. Praktycznie eliminuje to ryzyko wycieków, czyli spadku wydajności i to niezależnie od ilości połączeń.

–       Pływający system chłodzenia Ingersoll Rand jest zbudowany z wymienników ciepła wykorzystujących połączenia skręcane , dzięki czemu mogą łatwiej rozszerzać się i kurczyć. Nowa konstrukcja zwiększyła niezawodność systemu, ponieważ, gdy mowa o rozszerzalności cieplnej, połączenia spawane są najsłabszym punktem, często odpowiedzialnym za awarie.

–       Olej Ultra EL został opracowany tak, by móc pracować nawet 16 000 godzin, czyli dwa razy dłużej niż inne konkurencyjne środki. Z wykorzystaniem tego oleju kompresory mogą pracować z maksymalną wydajnością, a jednocześnie pozwala on zmniejszyć ilość przestojów i koszty konserwacji.

Bogusław Sinicki, Direct Sales Manager w firmie Ingersoll Rand podczas Hannover Messe 2017

Wszystkie kompresory serii R z linii Next Generation są wyposażone w sterowniki typu Xe, które stanowią łatwy w obsłudze, intuicyjny interfejs użytkownika, pozwalający kontrolować i konfigurować system sprężonego powietrza.  Sterownik Xe145 posiada wbudowane funkcje pozwalające analizować wydajność i graficznie prezentować trendy nawet dla czterech sprężarek. 

By dowiedzieć się więcej o nowych kompresorach Ingeroll Rand serii R z linii Next Generation odwiedź www.ingersollrandproducts.com lub skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem.


[1]Kalkulacja bazuje na założeniu 6 000 godzin pracy rocznie i cenie energii 0,10 euro/kWh.