Nowe zakłady 3M we Wrocławiu

  Spółka 3M Poland otworzyła w środę 22 czerwca br. uroczyście we Wrocławiu dwie nowe fabryki, które będą produkowały wyroby na potrzeby przemysłu kosmicznego i lotniczego oraz motoryzacyjnego. Łącznie utworzyły one 100 nowych miejsc pracy.

  Miejsce wyboru lokalizacji nie jest przypadkowe. 3M Poland od kilku lat realizuje strategię budowania Europejskiego Centrum Produkcyjnego we Wrocławiu przy ul. Kowalskiej. Działa już tam osiem zakładów, w tym sześć produkcyjnych. W budowie jest jeszcze jedna fabryka 3M – poinformował Xavier Douellou, dyrektor generalny 3M Poland.

  Pierwszy z nowych zakładów będzie wytwarzał folie ochronne oraz kleje termoutwardzalne dla sektora aerospace. Już obecnie koncern ma 40-proc. udział w światowym rynku tych specjalnych folii i klejów. Odbiorcami wyrobów AAMD (Aerospace & Aircraft Maintenance Division) są m.in. takie koncerny jak: Airbus, Bell czy Boeing. Produkcja w zakładzie we Wrocławiu będzie prowadzona i nadzorowana w oparciu o system zarządzania jakością w przemyśle lotniczym ISO 9000 – AS 9100 (rozszerzony lotniczy standard jakościowy).

  – Dzięki temu zakładowi będziemy również w stanie usprawnić dystrybucję naszych materiałów do innych krajów w regionie – stwierdził Denise Rutherford, dyrektor generalny sektora 3M Aerospace and Aircraft Maintenance.

  Z kolei drugi zakład wytwarzać będzie elementy stosowane do konstrukcji katalizatorów ceramicznych i ceramicznych filtrów diesla w samochodach osobowych, ciężarówkach i autobusach. Katalizatory i filtry diesla muszą spełniać restrykcyjne wymogi norm poziomu emisji spalin obowiązujących w UE. Technologia, która będzie stosowana we wrocławskiej fabryce, jest strzeżona patentami technologicznymi i polega na formowaniu materiału w procesie suchym, w oparciu o użycie włókien, głównie ceramicznych i szklanych – informuje zarząd spółki.

  Łącznie z nowymi zakładami, 3M zainwestowało w Polsce około 350 mln dolarów.