Nowoczesne turbiny wytworzą czystą energię w elektrociepłowni TAMEH POLSKA

Turbiny na placu budowy

W elektrociepłowni TAMEH POLSKA w Dąbrowie Górniczej zostanie uruchomiona pierwsza w Polsce instalacja turbin wytwarzających energię elektryczną w procesie rozprężania gazu wielkopiecowego („TRT” Top-Pressure Recovery Turbine). Turbiny będą produkować energię elektryczną w sposób całkowicie ekologiczny, nie emitując do atmosfery żadnych gazów
i pyłów.

Dwie turbiny (każda o masie 81 ton), działające podobnie jak wiatraki zostaną połączone ze zmodernizowaną instalacją gazu wielkopiecowego. Do każdego z dwóch wielkich pieców pracujących w dąbrowskiej hucie będzie przeznaczona jedna turbina z generatorem. Obie zostały już zamontowane.

Zanim turbiny pojawiły się w dąbrowskiej hucie, musiały odbyć długą morską podróż. Wyruszyły z Japonii, gdzie zostały wyprodukowane, a następnie podróżowały przez Chiny, Singapur, Arabię Saudyjską, Grecję i Niemcy, skąd przypłynęły do Gdańska. Stamtąd drogą lądową dotarły do Dąbrowy Górniczej. By ten niecodzienny transport mógł wjechać na teren huty, trzeba było demontować fragment bramy nr 4: słup i barierki.

Energia bez emisji i kosztów

Do tej pory elektrociepłownia TAMEH POLSKA produkowała energię między innymi z gazu wielkopiecowego, którego ciśnienie musiało być wcześniej obniżone. – Teraz w miejscu,
w którym zmniejszaliśmy ciśnienie gazu zamontujemy turbiny TRT. Napędzane siłą rozprężanego gazu wielkopiecowego będą produkować energię
– tłumaczy Artur Łój, Kierownik Projektu w biurze Zarządzania Programem Inwestycyjnym w TAMEH POLSKA. Dzięki zastosowaniu tych turbin do produkcji energii nie trzeba będzie wykorzystywać węgla. – Technologia TRT jest całkowicie bezemisyjna, zatem nie będzie obciążała środowiska – zaznacza.

Każda z turbin ma moc 12,5 MW czyli łącznie mają moc 25 MW. By wyprodukować taką samą ilość energii przy użyciu paliw kopalnych, trzeba byłoby spalić aż 45 tys. ton węgla kamiennego rocznie, czyli 900 wagonów pełnych węgla. Dzięki tej inwestycji TAMEH POLSKA uniknie emisji do środowiska blisko 90 ton dwutlenku siarki i tlenków azotu oraz prawie 9 ton pyłu w ciągu roku.

Turbiny na placu budowy

Turbiny TRT to pierwsza tego typu instalacja w Polsce. Na całym świecie jest ich kilkaset
i są stosowane głównie w Azji, a w Europie jest ich na razie zaledwie kilkadziesiąt.
W dąbrowskiej elektrociepłowni TAMEH POLSKA turbiny pozwolą zwiększyć ilość energii elektrycznej produkowanej w zakładzie – nie zwiększając kosztów i nie generując dodatkowej emisji.

Turbiny, umieszczone w kontenerach szerokich na 4,5 metra, wysokich na 5 i długich na
8 metrów
zostały już zamontowane. Teraz trwa montaż generatorów i rurociągów. Następnie trzeba będzie podpiąć turbiny do instalacji gazu wielkopiecowego dwóch wielkich pieców. – Terminy montażu dostosowaliśmy do harmonogramu pracy wielkich pieców, by wpasować się w planowane postoje i nie zaburzać rytmu ich pracy – wyjaśnia Artur Łój z TAMEH POLSKA.

W realizację inwestycji, która zakończy się jeszcze w tym roku, poza Generalnym Wykonawcą (konsorcjum firm Primetals z Austrii i EKO ENERGIA z Krakowa), zaangażowanych jest wiele firm z regionu. Na placu budowy codziennie pracuje ponad 100 osób. Wartość inwestycji znacznie przekracza 100 mln zł.


Źródło: TAMEH POLSKA