Nowy silnik PLSES 4500 do zastosowań chłodniczych

Silnik PLSES 4500

Leroy-Somer wprowadza nowy wysokoobrotowy, wodoodporny silnik indukcyjny PLSES 4500 zaprojektowany specjalnie do zastosowań chłodniczych.

Zgodnie z wymaganiami specjalistów z branży chłodnictwa przemysłowego, szczególnie w zakresie niezawodności oraz oszczędności energii, użycie silnika PLSES 4500 może obniżyć rachunki za energię elektryczną nawet o 30%.

Instalacje chłodnicze stanowią pokaźną część rachunków firmy za energię. Sprężarka zimnego powietrza, stanowiąca trzon systemu chłodniczego stanowi najbardziej energochłonny element i może zużywać nawet 80 % całej energii. W konsekwencji, producenci i integratorzy systemów starają się jak najbardziej obniżyć koszt energii zużywanej przez stosowane urządzenia.

Kolejnym wymogiem stawianym przed urządzeniami jest ich niezawodność. Każdy postój w trakcie produkcji powoduje ogromne straty.

Nowy silnik PLSES 4500 o klasie ochrony IP23, sterowany za pomocą przemiennika częstotliwości jest doskonałym rozwiązaniem na problemy spotykane w branży chłodniczej.
Zaprojektowany na bazie silników IMfinity PLSES wykorzystuje technologię silników asynchronicznych Leroy-Somer. Technologia ta spełnia, a nawet przekracza wymogi przemysłu chłodniczego oraz jest zgodna z najnowszymi normami europejskimi.

Silnik dedykowany jest do pracy wysokoprędkościowej oraz może pracować ze zmienną prędkością. Został przetestowany oraz zakwalifikowany do pracy z Powerdrive’m MD2, przemiennikiem częstotliwości dużej mocy Leroy-Somer, co gwarantuje optymalne osiągi elektryczne i mechaniczne.

Wybór takiego rozwiązania napędowego wpływa korzystnie na koszt energii. Klasa IE3 sprawia, że silniki PLES 4500 osiągają moment obrotowy bez deklasacji w całym zakresie prędkości ( 1000 do 4500 min) powodując wzrost mocy na wejściu sprężarki.
Ze swojej strony przemiennik dostosowuje prędkość do zmiennego obciążenia typowego dla chłodnictwa przemysłowego redukując zużycie do konkretnych potrzeb aplikacji. Poprawa warunków eksploatacji powoduje, że napęd przyczynia się w dużym stopniu do zmniejszenia kosztów energii jak również zwiększenia mocy chłodniczej (COP).

Silnik PLSES 4500 został zaprojektowany w taki sposób aby zagwarantować niezawodność funkcjonowania urządzenia przy jednoczesnym spełnieniu wymogów chłodniczych takich jak:

-Uniknięcie prądów wirowych występujących zwłaszcza w aplikacjach o dużych mocach i zapewnienie maksymalnej ochrony silnika i sprężarki – PLSES 4500 został standardowo wyposażony w łożyska izolowane i oraz pierścienie uziemiające.

-Puszka zaciskowa wyposażona jest w wiązkę przewodów uziemiających i zaprojektowana tak, aby ułatwić połączenie wzmocnionych ekranowanych kabli.

-System chłodzenia został zoptymalizowany, aby obniżyć straty, zmniejszyć poziom hałasu i ograniczyć grzanie. PLSES 4500 posiada również rezerwę termiczną w całym zakresie mocy zwiększając tym samym żywotność łożysk.

Silnik PLSES 4500 o mocy od 100 do 480 kW i rozmiarach mechanicznych od 225 do 315 jest idealny do aplikacji w których liczy się niezawodność, wysoka wydajność oraz energooszczędność.

Więcej informacji na stronie www.nidecautomation.com lub http://lrsm.co/plses4500en


Źródło: Leroy-Somer