Sławomir Majdzik, Product Manager w firmie Przedsiębiorstwo MULTI:
Obecnie najpopularniejszymi urządzeniami na rynku są drukarki CIJ (Continous Ink Jet), głównie ze względu na właściwości chemiczne atramentów wykorzystywanych w tego typu urządzeniach. W drukarkach CIJ stosuje się m.in. atramenty na bazie metyloetyloketonu (MEK), odznaczające się bardzo szybkim czasem schnięcia i dobrą jakością nadruku, co przekłada się na jego czytelność i trwałość. Drukarki CIJ charakteryzują się również określoną budową i sposobem działania, co pozwala na umieszczenie i zamontowanie głowicy drukującej w odpowiednim położeniu do znakowanego produktu. Jest to ważna cecha, gdyż bardzo często drukarki są „dostawiane” do już istniejących linii produkcyjnych, których projektanci często nie zostawili zbyt dużo przestrzeni na znakowarki.
Ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się także przemysłowe drukarki kartridżowe, które umożliwiają nadrukowywanie grafiki (w tym kodów, logotypów) o bardzo wysokiej rozdzielczości. Charakteryzują się one kompaktową budową oraz prostą konstrukcją. Klienci upodobali sobie te drukarki także ze względu na czystość technologii. W przeciwieństwie do drukarek CIJ w drukarkach kartridżowych nie stosuje się rozpuszczalnika, a wymiana niewielkiego kartridża jest bardzo łatwa. Nie wymagają także okresowych przeglądów, które wiążą się z koniecznością zatrzymania linii i generują niepotrzebne koszty.
Powoli, aczkolwiek systematycznie, rośnie zapotrzebowanie na znakowarki laserowe. Jednak ze względu na jednorazowy wysoki koszt inwestycji, w tę technologię inwestują najczęściej duże firmy.