Otwarcie fabryki rur grupy Marcegaglia w Kluczborku

  W Kluczborku uroczyście otwarto w czwartek nowy zakład produkcyjny grupy Marcegaglia. W fabryce produkowane będą rury ze stali węglowej z przeznaczeniem m.in. dla motoryzacji. Zatrudnienie znajdzie tam początkowo 300 osób.

  Na zbudowanie fabryki i technologię przeznaczono ponad 100 mln euro. Zakład będzie się specjalizował w produkcji rur precyzyjnych ze stali węglowej z przeznaczeniem dla motoryzacji, jak również do zastosowań ciśnieniowych oraz konstrukcyjnych. Planuje się, że roczna produkcja sięgnie ok. 300 tys. ton.

  W halach produkcyjnych w Kluczborku znajduje się 6 linii do produkcji rur precyzyjnych ze szwem ze stali węglowej oraz ścianek produkowanych ze stali gorącowalcowanej, zimnowalcowanej, trawionej oraz ocynkowanej.

  „To pierwszy etap inwestycji. Jeśli rynek nam trochę pomoże, to docelowe zatrudnienie wyniesie 500 osób” – powiedział podczas otwarcia Fabrizio Bosetti z zarządu Marcegaglia Poland. Dodał, że na wybór miejsca inwestycji wpływ miało wiele czynników.

  „To dobra lokalizacja pod względem przemysłu – pomiędzy Wrocławiem, Katowicami i Łodzią. Znaczenie miał także dostęp do linii kolejowej i przychylność władz samorządowych” – zaznaczył.

  Zakład w Kluczborku będzie miał swoje centrum serwisowe cięcia blach i taśm, będzie też centrum logistycznym dla wyrobów firmy, kierowanych do Europy północnej oraz wschodniej. Inwestycja w Kluczborku to drugi zakład firmy w Polsce (pierwszy działa od 2004 w Praszce).

  Marcegaglia jest światową grupą przemysłową z sektora przetwórstwa stali; roczna produkcja sięga 5,3 mln ton. Na świecie firma zatrudnia 7 tys. pracowników; ma 50 zakładów, w których codziennie produkuje się 5,5 tys. km wyrobów ze stali węglowej i nierdzewnej na potrzeby 12 tys. klientów.

  Strategia firmy zakłada m.in. otwarcie kolejnych nowych zakładów w Rosji i Chinach, a także modernizację oraz doinwestowanie już istniejących.