Padł krajowy dobowy rekord zużycia gazu

  Mamy nowy dobowy rekord zużycia gazu to obecnie 72,3 mln m3. Gdyby zużycie na takim poziomie utrzymywałoby się przez dłuższy czas oznaczałoby to znaczący wzrost zużycia gazu w skali roku.

  Co sprawiło, że padł rekord? Po pierwsze mroźna aura i co ważne utrzymująca się całym kraju. Nie było znaczącej różnicy temperatur pomiędzy różnymi regionami kraju. Minimum kilkunastostopniowy mróz utrzymywał się zarówno na wschodzi jak i zachodzie kraju. Po drugie ujemna temperatura (i to często poniżej 10oC) utrzymywała się także w dzień.

  Warto także podkreślić, że rekord padł i to pomimo tego, że zmniejszono dostawy gazu do trzech największych przemysłowych jego odbiorców: PKN Orlen, Zakłady Azotowe Puławy i Zakłady Chemiczne Police.

  O skali popytu na gaz może świadczyć to, że podczas ubiegłorocznej zimy rekord popytu wyniósł niespełna 65 mln m3 gazu. W styczniu średnia dla całego miesiąca wyniosła około4 5 mln m3 surowca.

  Obecnie największą część popytu na gaz pokrywa import (około 43 mln m3). Drugim dostawcą są źródła krajowe (nieco ponad 7 mln m3). Pozostałą brakującą część surowca pokrywają podziemne magazyny gazu.

  www.wnp.pl