PLASTPOL 2019 – REKORD razy trzy

Targi Plastpol

Kto odwiedził Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy, które w Targach Kielce odbyły się po raz 23., tego nie trzeba przekonywać, że to największe wydarzenie branży w Polsce. Rosnące systematycznie zainteresowanie PLASTPOLEM wystawców zagranicznych sprawia, że targi są obowiązkowym punktem w kalendarzu światowej branży. Można podsumować, że cok 2019 to dla kieleckich targów przetwórstwa tworzyw sztucznych rekord do sześcianu – największa powierzchnia, liczba wystawców i zwiedzających.

Od 28 do 31 maja w 7 halach wystawienniczych Targów Kielce można było spotkać 910 wystawców ( 2018 – 812) z 42 krajów świata ( 2018 – 39). Na powierzchni ponad 17 500 metrów kwadratowych prezentowali się liderzy z 4 kontynentów. W ciągu 4 targowych dni wydarzenie odwiedziło 19.760 specjalistów branży.

Ponad 50 procent wystawców targów PLASTPOL 2019 stanowili przedsiębiorcy zagraniczni z: Anglii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Finlandii, Francji, Gruzji, Holandii, Hong Kongu, Indii, Iranu, Irlandii, Izraela, Japonii, Kataru, Korei Południowej, Litwy, Luxemburga, Malezji, Niemiec, Polski, Portugalii, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Węgier, Włoch.

Po raz pierwszy targom PLASTPOL towarzyszyły wystawy narodowe Austrii, Czech, Szwajcarii, Portugalii oraz Indii. Oryginalne stoiska przyciągały uwagę zwiedzających. A wśród nich ciekawe ekspozycje z Japonii, obfitujące w maszyny stoisko firm z Iranu, czy wspomnianych już Indii – na tym ostatnim można było zapoznać się z ofertą aż 9 firm. Podobnie licznie stawili się podczas targów PLASTPOL 2019 przedsiębiorcy z Portugalii – 10 firm informowało o swoich najnowszych osiągnięciach. Zwiedzający mogli także zapoznać się także z ciekawą ofertą wystawców z Turcji i Chin, którzy byli w Kielcach obecni liczniej niż w ubiegłym roku. Po raz pierwszy, podczas kieleckich targów pojawił się wystawca z Gruzji.

Konferencje i debata panelowa w Targach Kielce

Pierwszy targowy dzień upłynął pod hasłem ważnych konferencji i dyskusji. Tradycyjnie podczas targów Plastpol swoje najnowsze dane o branży za rok 2018 przedstawiła Fundacja PlasticsEurope. Dowodzą one, że zapotrzebowanie na tworzywa ze strony przetwórców wzrosło zarówno w Polsce, jak i w Europie.

  W Polsce szacuje się, że jest to 3,6 mln ton, co oznacza wzrost o ponad 7%, podczas gdy w Europie wzrost wynosi zaledwie o 0,3% – mówił podczas konferencji, w której udział mógł wziąć każdy, dyrektor zarządzający Kazimierz Borkowski – (…) Polska pozostaje na szóstym miejscu w Europie.

Kontynuacją konferencji była debata panelowa pod hasłem „Tworzywa sztuczne pod presją”. Wśród zagadnień pojawiły się m.in. te dotyczące problemów, z jakimi musi mierzyć się branża w dobie wzrastającej świadomości dotyczącej tworzyw sztucznych i zagrożeń z nimi związanych. Udział w niej wzięli: prof. dr hab. inż. Artur Bartkowiak z ZUT w Szczecinie, dr inż. Kazimierz Borkowski z PlasticsEurope Polska, Andrzej Kubik reprezentujący Replas Recycling Plastics, Mariusz Musiał z firmy ALPLA Poland oraz Jaap Rabou, specjalista z Basell Orlen Polyolefins.

W czasie pierwszego dnia targów, w ramach kolejnej otwartej konferencji „Tworzywa ekologiczne i specjalne- nowe możliwości” zorganizowanej przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników mówiono, między innymi, o biotworzywach i materiałach biodegradowalnych, certyfikacji wyrobów z tworzyw sztucznych, czy tworzywach specjalnych, o podwyższonej odporności na temperaturę.

Międzynarodowe klastry o recyklingu

W Targach Kielce podczas Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw sztucznych i Gumy PLASTPOL 2019, spotkały się klastry gospodarki odpadowej z Polski, Węgier i Słowacji. W drugi dzień targowy, 29 maja, odbyła się część konferencyjna wydarzenia. Klastrowe Forum Biznesowe zorganizowane zostało w ramach projektu: „Umiędzynarodowienie Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu poprzez partnerów Klastra i wprowadzenie na rynki zagraniczne nowych ekoproduktów.” Podczas spotkania mówiono między innymi o granicach recyklingu w gospodarce o obiegu zamkniętym i zwiększaniu roli podmiotów wprowadzających tworzywa sztuczne na rynek w finansowaniu systemu.  Dyskutowano również o potrzebie poprawienia funkcjonowania selektywnej zbiórki surowców.

Targi Plastpol

Gala PLATINUM PLAST 2019 i wielcy wygrani

Podczas uroczystej gali PLATINUM PLAST, która towarzyszy od lat targom PLASTPOL, przyznano Medale Targów Kielce  i wyróżnienia w kategorii produktowej. Jury doceniło także wyjątkowe ekspozycje targowe. Aż 4 Medale Targów Kielce przypadły w 2019 roku wystawcom z Niemiec. Dwie nagrody za produkty, spośród 4 kategorii, powędrowały do polskich przedsiębiorców. Podczas gali oficjalnie wręczono także certyfikaty Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu za ekoprodukty prezentowane podczas targów PLASTPOL.

Zobacz wszystkich nagrodzonych pod linkiem.

Omniplast i Plastech Info podczas targów PLASTPOL 2019

Na gali PLASTPOLU można było poznać także laureatów konkursu Omniplast, odbywającego się od lat w czasie targów. Jego organizatorem jest portal tworzywa.pl  Niekwestionowanym zwycięzcą został w tym roku Jacek Łyżwa z firmy Plastoplan, drugie miejsce przypadło w udziale Maciejowi Mikita z firmy Resinex Polska, na trzecim miejscu uplasował się Tomasz Pyrek z firmy DRP Group.

Towarzyszące nieodłącznie targom PLASTPOL Seminarium techniczne PLASTECH INFO również podczas 23. edycji targów spotkało się z zainteresowaniem słuchaczy i profesjonalistów branży. Podczas dwóch dni seminarium, poruszane były zagadnienia związane z oceną rynku tworzyw biodegradowalnych jak legislacja, zastosowania, trendy i perspektywy. Sporo miejsca poświęcono także ekonomicznemu podejściu do procesów produkcyjnych.

Eventy, atrakcje i goście w Kielcach

W czasie targów odbyło się wiele firmowych eventów na stoiskach wystawców z Polski i zagranicy. Atrakcją targów był niewątpliwie saksofon z tworzywa sztucznego, który przywiozła ze sobą firma Wadim Plast. Na stoisku innej polskiej marki Muehsam królowały intrygujące auta jak De Lorean znany z kinowego hitu lat 80. „Powrót do przyszłości” czy czerwone Porshe Spyder, takie w jakim zginął amerykański aktor lat 50. James Dean. 

Targi obfitowały w rozmowy biznesowe, wiele transakcji zakończyło się sprzedażą maszyn. Relacje z targów można było zobaczyć i usłyszeć w wielu lokalnych i ogólnopolskich mediach, w tym między innymi w: TVP Info, Teleexpresie Extra, Pulsie Biznesu, Wprost, TVP3 Kielce.

Wydarzenie odwiedził Konsul Generalny RFN dr Michael Groß, który spotkał się z wystawcami Plastpolu, a także z przedstawicielami Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej. Wystawę wizytował  także Radca Handlowy i Ekonomiczny Ambasady Portugalii – Pedro Macedo Leao. Dyplomatyczną wizytę odnotowano także na stoisku Iranu.

Zapraszamy na TARGI PLASTPOL 19-22 MAJA 2020