Plastpol z międzynarodowymi biznesami

Energooszczędność i zrównoważony rozwój kluczem dyskusji

Źródło: organizator Targów

Tysiącami pełnych energii rozmów, startujących biznesów oraz dopinanych kontraktów tętniły cztery dni 28. Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol. Wydarzenie po raz kolejny okazało się największym i najważniejszym w Europie Środkowej spotkaniem służącym rozwojowi branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. Na licznych stoiskach prezentowane były najnowsze technologie, linie produkcyjne i surowce. Ofertę 603 firm z 31 krajów Europy, Azji i Bliskiego Wschodu poznało ponad 15 tysięcy osób z różnych stron świata. 

– Polska jest centrum przetwórstwa tworzyw sztucznych w naszej części Europy, więc obecność firmy Engel, światowego producenta maszyn wtryskowych na targach Plastpol jest obowiązkowa – podkreślał Adam Marciniak, Engel Polska. – Całe targi żyją, jest mnóstwo gości na naszym stoisku. Wśród polskich przedsiębiorców są świetne nastroje, wchodzimy na kolejną fajną, zieloną prostą – dodaje.

Optymizm, także w negocjacjach, dominował każdego dnia wystawy. – Tu mamy większość klientów w jednym miejscu, co pozwala nam wspomóc naszą sprzedaż. W trzy dni sprzedaliśmy trzy maszyny – zaznaczał Adam Polakowski, BOLE Europe Technology. Z kolei Marta Gościniak z firmy Dopak akcentowała podwójną rolę targów – miejsca nawiązywania relacji i prezentacji najnowszych technologii. – W niedalekiej przyszłości te rozmowy przekształcają się w zamówienia – podkreśla. Vincent Kundrat, Meyer Europe, precyzował: – Ponad połowa z rozmów prowadzonych tu, w Kielcach, owocuje w umowy.

Źródło: organizator Targów

Energooszczędność w cenie, czyli umowy na Plastpolu

Wysokotechnologiczne wtryskarki sprzedawali światowi liderzy w produkcji tych maszyn, m.in. Arburg, Engel, BOLE Europe Technology. Wśród kontrahentów są i polscy przedsiębiorcy. Włoski TOYO Europe podpisał umowy na roboty i wtryskarki. Kolejne wtryskarki wyprodukowane przez azjatyckiego producenta Borche sprzedał polski Plastigo. Rokujące rozmowy o dużym potencjale prowadziło polskie przedsiębiorstwo Muehsam. Sortownik do butelek wart kilkaset tysięcy euro słowackiej firmy Meyer prosto z Targów Kielce pojechał do Rumunii.

– Nowatorskie technologie każdego dnia były oblegane. Słowem – kluczem wielu negocjacji była energooszczędność. Jest ogromną satysfakcją dla organizatorów, że zwiedzający znajdują odpowiedź na swoje potrzeby podczas naszego wydarzenia, na stoiskach wystawców – podkreśla Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce. – Mogę pokusić się o stwierdzenie, że liczba umów jest rekordowa. Taki efekt naszego wydarzenia silnie wpływa na rozwój tej międzynarodowej branży.   

Zwiedzający poznawali najnowsze propozycje marek m.in. Wadim Plast, Wittmann, Arburg, Sumitomo (SHI) Demag, Engel, TMA Automation, Muehsam, Dopak i Krauss Maffei Technologies, Tools Factory.

Źródło: organizator Targów

Surowce dla zrównoważonego rozwoju w Targach Kielce

Równie potężnym zainteresowaniem podczas 28. Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy cieszyły się oferty produktów do produkcji – granulatów polipropylenowych, regranulatów, dodatków, barwników. Umowy na sprzedaż komponentów linii bio podpisywało polskie Bedeko. Sukcesem zafiniszowało wiele rozmów prowadzonych przez niemiecki Kraiburg TPE, który jest producentem mieszanek TPE dla sektora motoryzacyjnego, konsumenckiego, przemysłowego i medycznego.

Umowę podkreślającą zrównoważony rozwój branży podpisały polski ML Polyolefins, największy producent regranulatu PP w Europie Środkowo-Wschodniej, oraz jeden z wiodących europejskich dostawców produktów z tworzyw sztucznych dla gospodarstw domowych, Keeeper Group. Dotyczy ona dostaw około 2 tysięcy ton regranulatu rocznie. Jak podkreślają obie strony, ta współpraca jest efektem dążenia do zrównoważonego rozwoju nie tylko w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, ale sektorów korzystających z tych produktów, m.in. handlowego.

Źródło: organizator Targów

Tworzywa sztuczne w zielonym kierunku. Branżowe dyskusje  w Targach Kielce

Wokół zrównoważonego rozwoju, energooszczędności, kierunków produkcji i przetwórstwa tworzyw sztucznych w Polsce i Europie toczyło się wiele dyskusji. Fundacja PlasticsEurope Polska podczas konferencji „Przemysł tworzyw sztucznych w Polsce i Europie” przedstawiła dane dotyczące sytuacji polskiej branży tworzyw na tle Europy. – Przemysł tworzyw sztucznych to przemysł globalny. Przez wiele lat Europa była głównym producentów tych tworzyw. Obecnie jej udział w światowej produkcji wynosi 14%. Liderem są Chiny. Ilość tworzyw produkowanych globalnie rośnie. W 2022 roku światowa produkcja osiągnęła poziom 400,3 mln ton – przekazywała dr inż. Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji. Jak podkreślała, budujące są dane dotyczące produkcji cyrkularnych tworzyw sztucznych, która wzrosła o ponad 30%. O wyzwaniach dla recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych dyskutowali eksperci w ramach konferencji przygotowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy oraz Fundację Plastics Europe. O zrównoważonym podejściu w kierunku zielonej transformacji w materiałach polimerowych eksperci dyskutowali podczas konferencji przeprowadzonej przez firmę TMBK PARTNERS.

Seminarium Techniczne Plastech-Info pod hasłem „Monitorowanie i optymalizacja parametrów procesowych w technologiach przetwórstwa”, które Targi Kielce zorganizowały wraz serwisem tworzywa.pl także dotyczyło wyzwań dla branży. Jak podkreślał Jacek Szczerba, reprezentujący serwis internetowy www.tworzywa.pl, poruszono wiele kluczowych zagadnień związanych z optymalizacją procesów produkcyjnych, zarówno pod kątem wydajności, jak i energooszczędności, które mają kluczowy wpływ na efektywność ekonomiczną stosowanych technologii przetwórczych.

Źródło: organizator Targów

Omniplast dla Marty Tryc

W czasie targów Plastpol ponownie nagrodzono przedstawicieli przedsiębiorstw wyróżniających się wybitną wiedzą o przetwórstwie tworzyw sztucznych i gumy. O tytuł Omniplasta w konkursie organizowanym przez Targi Kielce wraz z serwisem internetowym www.tworzywa.pl, rywalizowało kilkudziesięciu przedstawicieli firm znajdujących się w gronie wystawców. Po trzech etapach zwyciężyła Marta Tryc z firmy Kraiburg TPE. Otrzymała wyjątkową statuetkę oraz nagrodę główną – bon rabatowy o wartości 8 tysięcy złotych dla firmy. Drugie miejsce zajął Łukasz Kantor reprezentujący Grupę Azoty, otrzymał bon w wysokości 6 tysięcy złotych, zaś trzecie miejsce i bon wartości 4 tysięcy złotych należy do Piotra Matusiaka z  firmy Wittman Battenfeld Polska. Na laureatów spadł deszcz gratulacji eksperckiej wiedzy.

Źródło: organizator Targów

Tworzywa sztuczne i sztuka na targach Plastpol

Całość targów dopełniła… sztuka. Pierwszy raz podczas targów Plastpol została zorganizowana wyjątkowa strefa. Inicjatorami przedsięwzięcia byli dr Magdalena Laabs oraz inż. Adam Laabs, którzy prowadzą Laabs Art Gallery w Eberswalde koło Berlina oraz firmę inżynieryjną Rolbatch. Unikatowe obrazy olejne rodziny Laabs, a także Beaty Filek, reprezentującej czasopismo „Tworzywa”, Jolanty Kurzeli oraz Claire Dubois wzbudzały wyjątkowe zainteresowanie. Uwagę przykuwały także rzeźby z tworzyw sztucznych, które wykonał Tom Dierick z firmy BEGRA.

– Tak rozbudowana wystawa wraz z wydarzeniami towarzyszącymi czyni targi Plastpol kompleksowym spotkaniem światowej branży przetwórstwa tworzyw wpływającym na jej rozwój. Zapraszamy za rok, od 20 do 23 maja 2025 roku do Targów Kielce – podkreśla Kamil Perz, dyrektor projektu.

Źródło: organizator Targów
Źródło: organizator Targów
Źródło: organizator Targów
Źródło: organizator Targów
Źródło: organizator Targów

XXIX Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL odbędą się w dniach 20-23 maja 2025 w Targach Kielce. Zapraszamy!