PLASTPOL

  Na targach PLASTPOL zaprezentowano najnowocześniejsze urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych, linie produkcyjne oraz systemy komputerowe i programy do obsługi maszyn. W Kielcach spotkało się 670 wystawców z 30 krajów. Od kilku już lat w rankingu Polskiej Korporacji Targowej Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL są na szczycie listy wśród imprez o największej liczbie wystawców zagranicznych – to najważniejsze wydarzenie w roku dla światowych firm z tej branży.

  Na wystawie PLASTPOL prezentowane było niemal wszystko, co wiąże się z przetwórstwem tworzyw, począwszy od wczesnych etapów produkcji plastiku na jego utylizacji i recyklingu kończąc. Znaleźć można tu przede wszystkim maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw, formy i narzędzia wykorzystywane w branży, tworzywa sztuczne, komponenty, technologie recyklingu oraz zastosowania systemów informatycznych w przetwórstwie tworzyw. Swoje rozwiązania technologiczne oraz gotowe produkty zaoferowały również firmy z branży opakowań z tworzyw sztucznych. Do Kielc w tym roku przyjechały firmy z 30 krajów między innymi z Niemiec, Chin, Austrii, Włoch, Węgier, Tajwanu, Holandii, Turcji, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Indii i Polski. Tym samym przedstawiciele firm z zagranicy stanowiły po raz kolejny ponad połowę wystawców.

  Nowości i ciekawostki

  W Targach Kielce nie brakowało rynkowych hitów i nowości. Między innymi na stoisku firmy Technik Solution zapoznać można było się z najnowocześniejszym programem STASA QC, który służy optymalizacji procesów produkcyjnych. Program wykorzystuje do obliczeń matematykę opartą na sieciach neuronowych i na podstawie podanych przez użytkownika parametrów oraz cech jakościowych samodzielnie generuje plan prób (DoE). Stosując STASA QC użytkownik może zredukować czas cyklu – średnio o 10%. Kolejną rzeczą, jaką prezentuje wyżej wymieniona firma jest CalCard – najlepszy i najdokładniejszy program kalkulacji form. Dokładność programu przy odpowiednio dobrym wpisie danych jest na poziomie 5%. To jedyny tego typu program w Polsce.

  Ponadto TOP – TECH prezentował udoskonalone oprogramowanie Moldflow z nowymi konfiguracjami oprogramowania, wciąż doskonalonymi algorytmami obliczeniowymi i wyjątkowo elastycznym sposobem licencjonowania. Firma Apator Control pokaże MENTOR MP – to piąta generacja napędów przeznaczonych dla silników prądu stałego, w której zastosowano układ sterowania z funkcjami dostępnymi obecnie jedynie w najlepszych inteligentnych napędach AC typu UNIDRIVE SP. Urządzenie zapewnia optymalne parametry pracy i elastyczność w podłączeniu do układów sterowania maszyn.

  Konferencje i spotkania

  Wystawa PLASTPOL to najlepsze miejsce do nawiązania nowych biznesowych kontaktów, ale także zdobycia specjalistycznej wiedzy. To okazja do branżowych spotkań, szkoleń i konferencji, w których co roku udział bierze kilkaset osób z kraju i zagranicy. W 2009 roku odbyły się liczne prezentacje najnowszych usług i maszyn z zakresu przetwórstwa tworzyw sztucznych, ale również Otwarte Seminarium Techniczne PLASTECH – INFO – „Nowe techniki w przetwórstwie tworzyw sztucznych”. Tematy podejmowane podczas tego spotkania objęły np. nowoczesne metody badań tworzyw i wyrobów, inżynierię konstrukcji folii wielowarstwowych, racjonalną kalkulację kosztów formy i kosztów produkcji oraz zacierające się granice między tworzywami i metalami.

  W sumie przez cztery targowe dni wystawę PLASTPOL zwiedziło ponad 16 tysięcy osób.

  PLASTPOL ma certyfikat UFI – najważniejszej międzynarodowej organizacji przemysłu targowego, skupiającej ponad 300 firm targowych z całego świata. Impreza zdobyła także Medal Europejski dla Usług przyznawany przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i Business Centre Club. Targi Kielce od sześciu lat jesienią organizują w Kijowie Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTUKRAINA – wschodni odpowiednik PLASTPOLU.

  www.targikielce.pl