Jak ogłosiło w Hanowerze polskie Ministerstwo Rozwoju oraz organizatorzy Targów Hanowerskich, Polska zostanie w 2017 roku oficjalnym krajem partnerskim targów. Porozumienie w tej sprawie w polskim pawilonie podpisali Paweł Chorąży, podsekretarz stanu we wspomnianym Ministerstwie oraz dr Jochen Köckler, członek zarządu Deutsche Messe.
– Jest nam niezmiernie miło, że to nasz sąsiad, czyli Polska, będzie krajem partnerskim Targów Hanowerskich w 2017 roku – mówi Köckler.– Wiele sektorów polskiego przemysłu imponuje innowacyjnością oraz tempem rozwoju, a to czyni je bardzo interesującymi dla inwestorów z całego świata. Targi Hanowerskie to idealne miejsce, by zaprezentować możliwości, jakie Polska daje inwestorom, pokazać siłę gospodarki oraz zacieśnić relacje biznesowe, w szczególności pomiędzy Polską i Niemcami -dodaje Köckler.
Paweł Chorąży podkreśla jakie możliwości i nadzieje wiążą się z partnerską rolą Polski: – Jednym z priorytetów naszego rządu jest wspieranie innowacyjnych polskich firm i pomoc im w ekspansji na rynki zagraniczne. Międzynarodowe targi branży przemysłowej, takie jak te w Hanowerze, są dla naszych firm świetną okazją, by pokazać swoje zaawansowane technologicznie produkty, a dzięki temu podpisać nowe cenne kontrakty. Polska, dzięki swej roli Kraju Partnerskiego, będzie mogła zaprezentować dynamikę gospodarki oraz ducha innowacyjności, co miejmy nadzieje zaowocuje nowymi kontaktami biznesowymi.
Polska od wielu lat cieszy się szybkim i stabilnym wzrostem gospodarczym i obecnie jest szóstą największą gospodarką w Unii Europejskiej. Żaden inny kraj, który został przyjęty do Unii w ostatnich latach nie osiąga takich wskaźników wzrostu. Co więcej, polski rząd przeznacza znaczne środki na inwestycje w infrastrukturę transportową, co dodatkowo zwiększa zainteresowanie zagranicznych inwestorów. Polski handel zagraniczny to także powód do dumy – zeszłoroczna wartość obrotu handlowego to 354 miliardy euro – około 8% więcej niż w 2014.
Polskie Ministerstwo Rozwoju jest w trakcie realizacji Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który zakłada reindustrializację, wspieranie innowacyjnych przedsiębiorstw, zbudowanie kapitału przeznaczonego na rozwój, otwarcie na rynki zagraniczne oraz promowanie rozwoju społecznego i regionalnego. Projekty przewidziane w tym planie związane są między innymi z ekologiczną infrastrukturą transportu publicznego, cyberbezpieczeństwem, lotnictwem bezzałogowym, statkami oraz maszynami górniczymi.
Na tegorocznych Targach Hanowerskich wystawia się około 80 polskich firm demonstrujących potencjał krajowego przemysłu oraz innowacji. Na przykład, w Hali nr 3 (stanowisko G25) różni wystawcy z Polski prezentują swoje dokonania oraz prototypy z zakresu astronautyki, elektryki, automatyki czy robotyki.
Targi Hanowerskie – po pierwsze nowe technologie!
Wiodące światowe targi dla branży przemysłowej odbywają się w tym roku od 25 do 29 kwietnia w Hanowerze, w Niemczech. Tegoroczne targi zostały podzielone na pięć bloków tematycznych: Automatyka Przemysłowa, Energia, Cyfrowa Fabryka, Zaopatrzenie w Przemyśle oraz Badania i Rozwój. Na Targach Hanowerskich 2016 główny nacisk zostanie położony na następujące kwestie:
- Przemysłowe Automatyka oraz IT,
- Energetyka oraz Inżynieria Środowiska
- Innowacje w zakresie podwykonawstwa
- Badania i rozwój
- W tym roku oficjalnym krajem partnerskim targów są Stany Zjednoczone.
Autor: Hannover Messe/UR