Polski zakład Alstom zdobył kontrakt w Serbii

    Zakład Serwisu Alstom Power zrealizuje warty 16 mln euro kontrakt dla Elektrowni TTP Kostolac w Serbii – poinformował Alstom.

    W ramach kontraktu Zakład Serwisu Alstom Power wykona w Elektrowni TTP Kostolac w Serbii wart 16 mln euro remont kapitalny turbiny i generatora na bloku B1 o mocy 348 MW.

    Elektrownia TTP Kostolac należy do państwowego przedsiębiorstwa elektroenergetycznego Elektroprivjeda Srbije (EPS). Jest jedną z największych elektrowni w Serbii. W jej skład wchodzą 4 bloki opalane węglem brunatnym. Elektrownia dostarcza prąd do miast Kostolac i Pozarevac, a całkowity udział elektrowni w produkcji energii w Serbii wynosi 11 proc.

    – Cieszymy się, że po raz kolejny nasz serbski klient – Elektrownia Kostolac zaufał nowoczesnej technologii oferowanej przez Alstom. Nowy kontrakt jest potwierdzeniem zarówno dobrej współpracy z klientem jak i jego satysfakcji z dostarczanych przez Alstom rozwiązań. Jesteśmy również zadowoleni z faktu, że realizacja tego projektu pozwoli na wzmocnienie naszej pozycji na rynku serbskim – powiedział Robert Butzke, dyrektor Zakładu Serwisu Alstom w Polsce.

    Wcześniej, w okresie 2010/2011, Zakład Serwisu Alstom Power wykonał w Elektrowni TTP Kostolac remont bloku B2. Remont kapitalny turbiny i generatora na bloku B1 pozwoli na wzrost sprawności turbozespołu i zwiększenie jego mocy docelowej oraz poprawę nominalnych wskaźników ekonomicznych pracy całego bloku. Rozpoczęcie prac remontowych nastąpi w marcu 2014 roku, synchronizacja bloku planowana jest na grudzień 2014 r., a ostateczne oddanie bloku do ponownej eksploatacji to marzec 2015 roku.