Pompy dla wymagających środowisk produkcyjnych

Nowoczesne pompy stanowią obecnie ważny element linii produkcyjnych w wielu różnych gałęziach przemysłu. W praktycznie każdej branży, procesy technologiczne na pewnych etapach produkcji wymagają tłoczenia i przesyłania substancji ciekłych. W wymagających środowiskach produkcyjnych, gdzie kluczową rolę odgrywa precyzja, niezawodność i efektywność, pompy muszą sprostać większym wymaganiom i być odporne na zwiększone ryzyko występowania korozji, wibracji czy wysokich temperatur, wpływających na żywotność tych urządzeń.

Przy wyborze odpowiedniej pompy ważną rolę odgrywają założenia technologiczne instalacji (wymagane ciśnienie, źródło poboru, zakładany czas pracy) oraz właściwości pompowanej cieczy, takie jak skład chemiczny, temperatura, gęstość, lepkość czy wystąpienie zanieczyszczeń np. frakcji stałych. Analiza tych kryteriów pozwala na wybór właściwego rodzaju pompy, materiału, z którego jest wykonana oraz uszczelnień, tak aby mogła realizować powierzone jej zadania.

EBARA, japoński producent pomp elektrycznych, specjalizuje się w produkcji pomp ze stali nierdzewnej i żeliwa, przeznaczonych zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego, cywilnego czy komercyjnego, a także wykorzystywanych w rolnictwie. EBARA posiada szeroki wybór modeli wykonanych ze stali nierdzewnej AISI 304, czy również o większej odporności na korozję AISI 316, które sprawdzą się szczególnie tam, gdzie transportowana jest np. woda pitna czy agresywne media.

Pompy EBARA znajdują zastosowanie m.in.: w instalacjach zasilających w wodę, instalacjach odprowadzających wodę i ścieki, systemach do podnoszenia ciśnienia, zestawach hydroforowych, systemach nawadniania czy instalacjach myjących, przeciwpożarowych, grzewczych i klimatyzacyjnych. Produkty dedykowane do tłoczenia wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi uzyskały atest higieniczny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. EBARA posiada również  w swojej ofercie pompy dopuszczone do pracy w przestrzeniach zagrożonych wybuchem (certyfikat ATEX).

Ze względu na szeroką gamę dostępnych produktów, pompy te z powodzeniem sprawdzają się w środowiskach produkcyjnych różnych gałęzi przemysłu. Tam, gdzie potrzebne są indywidualne rozwiązania, EBARA zapewnia kompleksowe wsparcie zespołu ekspertów przy modyfikacji dostępnych modeli.

PRZYKŁADOWE ZASTOSOWANIE POMP EBARA W PRZEMYŚLE PRODUKCYJNYM

W fabryce wędlin we włoskiej prowincji Lecce został wdrożony system zmiękczania wody i osmozy, z wykorzystaniem pomp wielostopniowych pionowych EVMS, którego celem było zwiększenie wydajności produkcji. System sterowania zarządzany za pomocą falownika umożliwia w ten sposób optymalizację zużycia energii i wody zgodnie z rzeczywistym zapotrzebowaniem procesu roboczego. Co więcej, pompy EVMS są wyposażone w opatentowany przez EBARĘ nowatorski wirnik Shurricane® ze stali nierdzewnej, który aż 3-krotnie redukuje obciążenie osiowe wału przy zachowaniu wysokiej sprawności, co pozwala na zmniejszenie liczby cykli konserwacyjnych łożysk silnika. W pompach EVMS można stosować standardowe silniki przemysłowe dostępne na rynku bez żadnych modyfikacji.

Pompa EVMS-K (z falownikiem)

Pompy odśrodkowe EBARA 3LM z serii 3 wykonane ze stali AISI 316 wykorzystano przy produkcji wywaru melasowego (vinassa) w zakładzie produkującym drożdże oraz mąkę samorosnącą w Turcji. Wywar ten powstaje w procesie fermentacji melasy i używany jest jako dodatek obniżający gęstość. Pompy 3LM doskonale sprawdzają się przy tłoczeniu średnio agresywnych cieczy, takich jak te uzyskiwane w procesach fermentacji.

Pompy 3LM

Włoska firma z prowincji Savona wytwarzająca szklane butelki zastosowała pompy zatapialne EBARA DRD z serii D. Pompy te zostały zamontowane w zbiorniku, do którego spływa kanałami woda transportująca i chłodząca resztki szkła powstałe w procesie wytwarzania opakowań, a następnie jest ponownie wprowadzana do obiegu. Mimo zawartych w wodzie pozostałości szkła, pompy DRD pracują w tym zakładzie niezawodnie od 2009 roku. Biorąc pod uwagę, że piece do formowania szkła pracują przez 24 godziny na dobę, pompy te wykazują doskonałą wytrzymałość.

Pompa DRD