Powietrze pozostaje czyste: nowe fałdowane maty filtracyjne są pogromcami pyłu i ekspertami ds. bezpieczeństwa

Wentylatory filtrujące są drobnym i często pomijanym szczegółem w szafach sterowniczych. Gdy pojawia się konieczność wymiany zabrudzonych mat filtracyjnych, użytkownicy urządzeń często sięgają po możliwie jak najtańsze produkty. Ale uwaga! Najniższe koszty zakupu nie zawsze oznaczają także najniższe koszty całkowite. Źle dobrana mata może nawet zagrażać pracy urządzeń. Takie ryzyko nie grozi użytkownikom nowych mat filtracyjnych do wentylatorów filtrujących Rittal TopTherm. Dzięki nim szafa sterownicza przestaje zbierać kurz: nowe fałdowane maty gwarantują zachowanie wysokiej klasy ochrony, a w dodatku obniżają także zużycie energii i koszty eksploatacji.

Wentylatory filtrujące filtrują chłodniejsze powietrze otoczenia przed wejściem do szafy sterowniczej, podczas gdy ogrzane powietrze wewnętrzne wydostaje się z szafy przez filtr wylotowy. Ważne jest przy tym, aby wentylator filtrujący nie obniżał klasy ochrony szafy sterowniczej i jednocześnie zapewniał możliwie duży strumień powietrza. W ten sposób odprowadza obciążenie cieplne komponentów elektronicznych zainstalowanych w szafie sterowniczej i zapobiega powstawaniu hotspotów.

Nowe maty fałdowane Rittal znaczenie efektywniej odseparowują zwłaszcza drobne cząstki pyłu (0,3 – 1 µm).

Niuanse mediów filtrujących

Wentylatory filtrujące muszą być zaprojektowane tak, aby w wystarczającym stopniu chroniły przed pyłem i strugami wody. Ważnymi elementami są na przykład niezawodność uszczelki, ukształtowanie lameli oraz medium maty filtrującej. Diabeł tkwi w szczegółach, zwłaszcza w przypadku tego ostatniego. Jeżeli mata jest zbyt szczelna, to przepuszcza niewystarczającą ilość powietrza. Jeżeli jest zbyt przepuszczalna, to do szafy sterowniczej trafia za dużo cząstek pyłu lub nawet wody, co może zaszkodzić zamontowanym komponentom. Poza tym jeżeli mata jest wykonane z obcego materiału, np. wycięta samodzielnie z rolki, przestaje gwarantować wcześniej spełnianą klasę ochrony!

Wszystko w równowadze

W nowych, fałdowanych matach filtracyjnych firma Rittal uzyskała równowagę wszystkich tych aspektów. Nie tylko pozostała zachowana wymagana klasa ochrony IP54, lecz także szafy sterownicze są niezawodnie chronione przed szkodliwymi ilościami cząstek pyłu i brudu: dzięki większej wydajności filtracji, a mianowicie o ponad 50 procent w porównaniu do zwykłych mat filtracyjnych, uzyskuje się niższą awaryjność komponentów w szafie sterowniczej. Maty fałdowane znacznie efektywniej odseparowują zwłaszcza drobne cząstki pyłu (0,3 – 1 µm)  – i to przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności powietrza.

Nowe, fałdowane maty filtracyjne Rittal są pogromcami pyłu i ekspertami ds. bezpieczeństwa. Mogą bez problemu zastąpić istniejące filtry z włókniny.

Efektywny wzrost wydajności powietrza

Pofałdowanie sprawia, że maty filtracyjne mają sześciokrotnie większą powierzchnię, która przepuszcza więcej powietrza niż konwencjonalne filtry z włókniny. Przechodzi przez nie do 40 procent więcej powietrza. Dzięki zwiększeniu wydajności powietrza można znacznie obniżyć koszty prądu. Wyrażając to w liczbach, chodzi tutaj o imponujące skrócenie czasu pracy o 22 procent. Poza energią pozwala to zaoszczędzić również na kosztach serwisu i eksploatacji. Oszczędności te wynikają między innymi z wydłużonej żywotności wentylatora dzięki skróceniu czasów pracy oraz z dwu- lub nawet trzykrotnego wydłużenia terminów konserwacji, w tym wymiany samym mat filtracyjnych.. Większa wydajność umożliwia również zastosowanie mniejszych wentylatorów – i to przy zachowaniu pełnej mocy.


Rittal