Premier Beata Szydło wraz z kanclerz Angelą Merkel uroczyście otworzyły targi Hannover Messe 2017, których krajem partnerskim jest Polska. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Kierownictwa MR na czele z wicepremierem Mateuszem Morawieckim. Na targach swoje produkty prezentuje ponad 200 firm z Polski, w tym start-upy.
OTWARCIE STOISKA NARODOWEGO
Premier polskiego rządu zwróciła uwagę na to, że Polska jest krajem młodym, odważnym, który się zmienia i ma ambicję dorównania najlepszym. – Dzisiaj Polska to kraj bezpieczny, w którym wprowadzane są dobre zmiany dla przemysłu i przedsiębiorczości. – zauważyła polska premier. Po otwarciu targów szefowe obu rządów zwiedziły polskie stoisko narodowe, na którym prezentuje się 10 innowacyjnych polskich firm.
Po ceremonii otwarcia stoiska narodowego, wicepremier Mateusz Morawiecki wziął udział w Polish-German Business Summit. W swoim wystąpieniu minister rozwoju i finansów podkreślał ścisłe powiązanie gospodarek Polski i Niemiec. W trakcie panelu poruszono m.in. problem tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, która wymusza radykalną transformację wielu tradycyjnych przedsiębiorstw, a także kwestie związane z Agendą Cyfrową Unii Europejskiej.
– Targi Hannover Messe to liga mistrzów. Jako kraj partnerski, Polska jest ich istotną częścią. Nasz firmy pokazują na targach nowoczesność i kreatywność. SMART MEANS POLAND. – mówił wicepremier M. Morawiecki.
PODPISANIE UMÓW GOSPODARCZYCH MIĘDZY POLSKIMI FIRMAMI A PARTNERAMI ZAGRANICZNYMI
Z udziałem wicepremiera Morawieckiego podpisano 5 umów gospodarczych między firmami polskimi a partnerami międzynarodowymi, w tym porozumienie o strategicznej współpracy gospodarczej między Ministerstwem Rozwoju a firmą Siemens AG. Ze strony Ministerstwa Rozwoju umowę podpisała wiceminister Jadwiga Emilewicz.
W zakresie prowadzenia zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie tworzenia oprogramowania oraz projektowania i produkcji elektroniki, podpisano dwie umowy między Digital Technology Poland a firmą Harting Electric. Kolejnym popisanym dokumentem jest umowa między H. Cegielski-Poznań S.A. a firmą Ursus S.A. w sprawie produkcji nowej generacji samochodowego silnika elektrycznego. Ambicją obu firm jest stworzenie samochodu użytkowego z napędem elektrycznym o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Jako ostatnią podpisano umowę między Transition Technologies S.A. a firmą ABB Sp. z o.o. nowoczesnego rynku energii, oraz systemów remontowych dla przemysłu. Na jej mocy firmy będą współpracować w zakresie dostosowania, rozwoju i wdrażania produktów przez polskich inżynierów.
Po uroczystości podpisania umów, Mateusz Morawiecki spotkał się z firmami wystawiającymi swoje produkty na Hannover Messe 2017. Odwiedził m.in. polskie start-upy, Saule Technologies, Generał Electric International, Ursus, ABB.
Podczas pobytu delegacji polskiej w Hanowerze zaplanowano także spotkania bilateralne z delegacjami rządowymi państw biorących udział w targach.
Wicepremier Morawiecki rozmawiał m.in. z Brigitte Zypries, minister gospodarki i energii Niemiec oraz z Guntherem Oettingerem, Komisarzem UE ds. Budżetu.